Akcie Facebooku klesly na nové minimum

San Francisco - Cena akcií Facebooku na počátku dnešního obchodování klesla o 13 procent na nové rekordní minimum 23,26 dolaru. Akcie reagovaly na čtvrteční zprávu o hospodaření firmy, která byla první od květnového vstupu firmy na burzu. Tehdy se akcie prodávaly za 38 dolarů.

Facebook ve čtvrtek uvedl, že jeho příjmy vzrostly o 32 procent, tedy více, než se čekalo, a zvýšil počet uživatelů. Investory však výsledky nenadchly. Tempo růstu zpomalilo, což je pro nově obchodovanou firmu na trhu důvod k obavám. Investoři jsou ochotni hodnotit firmu vysoko, dokonce i když není zisková, ale pokud očekávají prudký růst příjmů.

Facebook utrácí více za technologie a nové zaměstnance, což zvyšuje výdaje, uvedl analytik firmy Baird's Colin Sebastian. Ten rovněž poznamenal, že není příliš znepokojen, a ponechal akciím firmy hodnocení „outperform“, tedy lepší výkon než celý trh, protože příjmy z reklamy byly vyšší, než se očekávalo. Firma totiž zlepšila schopnost vydělávat na uživatelích, kteří se připojí na Facebook z aplikací pro mobilní telefony nebo tablety.

Facebook používá necelá miliarda lidí

Počet aktivních uživatelů Facebooku stoupl meziročně o 29 procent na 955 milionů, a to převážně díky mobilům a uživatelům v rozvíjejících se zemích. Analytici upozorňují, že akcie mohou být nestabilní, protože Facebook neposkytl investorům a finančním analytikům výhled na zbytek roku.

Firma vykázala za duben až červen ztrátu 157 milionů dolarů, avšak převážně kvůli mimořádným nákladům spojeným se vstupem na burzu. Po úpravě o mimořádné položky byl zisk v souladu s očekáváním analytiků. Facebook rovněž uvedl, že jeho příjmy z reklamy stouply o 28 procent a na celkových příjmech se podílely 84 procenty. Firma však neuvedla, jaká část byla z mobilní reklamy.