Rozvědky: Prosperita se bude šířit, chudých ubyde

Aspen - Zprávy od americké Národní zpravodajské rady (NIC) znějí optimisticky, prosperita ve světě se bude v nadcházejících dvou desetiletích i přes možné nové ekonomické krize dál šířit. Naopak chudých má ubývat. Střední třída se svými nároky na lidská práva a zdroje se dál výrazně rozroste.

Do roku 2030 bude chudoba do značné míry eliminována

Pokud budou současné trendy pokračovat, pak počet lidí, kteří nyní žijí v absolutní chudobě s příjem do jednoho dolaru denně, klesne z dnešní jedné miliardy během dvou desetiletí na polovinu. Globální střední třída se podle NIC zdvojnásobí na dvě miliardy lidí.

„I kdyby se v příštích letech vyplnily některé z nejhorších scénářů ekonomických otřesů, zpravodajská rada nadále čeká, že do kategorie střední třídy vstoupí několik set milionů lidí,“ řekl k analýze, jejíž konečná verze vyjde do konce roku, na bezpečnostním fóru v Aspenu ve státě Colorado předseda NIC Christopher Kojm.


NIC analyzuje klíčové otázky národní bezpečnosti podle podkladů od všech amerických zpravodajských agentur. Globální předpověď se snaží o „popis hnacích mechanismů budoucího vývoje“, aby pomohla vládním orgánům připravit budoucí politické programy a strategie, uvedl Kojm podle agentury AP.

Kambodža - jak bydlí chudí
Kambodža - jak bydlí chudí
Více fotek
  • Kambodža - jak bydlí chudí zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2854/285302.jpg
  • Afrika autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2155/215465.jpg
  • Slumy v Argentině autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2492/249161.jpg

Zpráva je svým optimismem překvapením

Tón náčrtu nové analýzy NIC je překvapivý svým střízlivým optimismem vzhledem k tomu, že většina globálních výhledů z dílny zpravodajských služeb si libuje ve vykreslování stále nových hrozeb a katastrofických scénářů. Například analýza NIC z roku 2008 uváděla, že svět se v následujících dvou desetiletích stane nebezpečnější kvůli nedostatku pitné vody, potravin a přebytku zbraní, bude stále více pociťovat dopady globálního oteplování a snahy získat údajně klesající zásoby vody, jídla a energií rozpoutají konflikty mezi jednotlivými zeměmi.

Letošní zpráva naopak předpokládá, že globální vzestup prosperity a rozmach střední třídy bude celkově pozitivním jevem. Negativa spojená s tlakem na zdroje bude lidstvo schopno řešit jako dosud, to znamená technologickým pokrokem.

Diktatury nebudou tolerovány, střední třída ukáže svoji sílu

Rostoucí střední třída bude stále méně tolerovat diktátorské a autoritářské režimy. „Dosavadní způsoby vládnutí bude v zemích s rostoucími příjmy stále obtížnější,“ řekl Kojm. Střední třídy budou mít vyšší aspirace a k prosazování svých zájmů budou její příslušníci vybaveni sociálními médii a dalšími technologiemi schopnými přispět ke svržení represivních vlád.

Syrská armáda v ulicích
Syrská armáda v ulicích

Spotřeba potravin prý výrazně vzroste - až o 50 procent

Vlivem růstu prosperity se poptávka po potravinách do roku 2030 zvýší podle NIC o 50 procent, třebaže velikost světové populace stoupne jen o 17 procent na 8,3 milionu. Téměř polovina lidí navíc bude žít v oblastech s nouzí o vodu. NIC však předpokládá, že problém s nedostatkem potravin a vody pomohou řešit nové technologie.

Přetrvá trend silného růstu asijských ekonomik, avšak kvůli růstu průměrného věku v Číně by mohly nynější největší asijskou ekonomiku začít předstihovat země s levnější pracovní silou jako Indie nebo Indonésie.