Návrat Němců k marce by nebyl růžový

Berlín - Více než polovina Němců by se chtěla vrátit k marce. V červnovém průzkumu veřejného mínění se totiž pro návrat k původní měně vyslovilo 55 procent lidí. Ještě na podzim přitom ve stejné anketě většina dotázaných preferovala udržení eura. Ekonomové ale vypočítávají, že návrat k marce by s německým hospodářstvím pořádně zamával.

Zdroj: ISIFA/Camera Press Autor: Anton Dijkgraaf

Tři ze čtyř Němců věří, že společná měna současnou krizi přežije, přesto si většina lidí zároveň myslí, že bez něj by Německu bylo líp. Naposled Němce znepokojil prezident Evropské centrální banky Mario Draghi, který slíbil Řecku, že ho v eurozóně udrží, ačkoli země se slíbenými reformami váhá. „V rámci našeho mandátu je Evropská centrální banka připravena udělat cokoliv, aby ubránila euro,“ uvedl Draghi. 

Pro Němce totiž podobná slova představují další peníze posílané do Řecka a udržování společné měny už se jim zajídá. Původní marka, kterou mělo Německo pevně ve svých rukou, se jim proto zdá stále lákavější.

Jan Macháček, komentátor, Respekt.cz

„Vzpomínkový optimismus na marku je poměrně značný, ale je otázka, jestli Němcům právě někdo předkládá správné odhady, správné analýzy, co by to zavedení marky znamenalo.“ 


Ekonomové totiž varují, že bez eura by bylo ještě hůř a za měnovou svobodu by Německo tvrdě zaplatilo. Podle hlavního ekonoma pojišťovny Allianz Michaela Heiseho by se lidé museli připravit až na 20procentní inflaci, propad ekonomiky o čtvrtinu, silný růst nezaměstnanosti a řadu hubených let. 

Německo se bez exportu do Evropy neobejde 

Německo se totiž bez Evropy tak jako tak neobejde. „Němcům někdo v poslední době předstírá takovou vizi, že oni už Evropu nepotřebují, protože vyvážejí do Číny a Brazílie a do Ruska a že už jsou osvobozeni a mohou si to dovolit. Ale to je velmi iluzorní, třeba německý export do Číny je zatím tak velký jako export do ČR a Polska dohromady,“ vysvětluje Macháček. 

Video Němci a marka
video

Němci a marka

Michael Heise, hlavní ekonom pojišťovny Allianz

„Není to žádné vyvolávání paniky, když se domníváme, že rozpad měnové unie by vyvolal větší šok než krize po pádu investiční banky Lehman Brothers.“ 


Německo ale nabízí i střední cestu. Stát totiž neurčil datum, do kterého musí původní měna v zemi skončit. V oběhu je tak pořád necelých sedm miliard marek a na řadě míst se s nimi dá dál platit. Třeba v obchodech C&A lidé utrácejí na 150 tisíc marek měsíčně.