Čisté výnosy CME meziročně klesly, čistý zisk stoupl

Praha - Ve druhém čtvrtletí čisté výnosy mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) meziročně klesly z 249,7 na 211,2 milionu dolarů (asi 4,4 miliardy korun). Firma v Česku vlastní televizi Nova. Čistý zisk přiřaditelný akcionářům CME se meziročně zvýšil z milionu na čtyři miliony dolarů.

Na 47,1 milionu dolarů (asi 969 milionů korun) se pak snížil provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA), a to ze srovnatelných 62,7 milionu dolarů. Za celé druhé pololetí dosáhly čisté výnosy 378,7 milionu dolarů v porovnání s 422,4 milionu ve stejném období loni. Provozní zisk před odpisy a amortizací činil 61,2 milionu dolarů, loni to bylo 76,9 milionů.

CME na počátku května spolu se zprávou o nepříznivém vývoji čtvrtletních výsledků sdělila, že ji finančně podpoří hlavní akcionáři, tedy Time Warner a Ronald Lauder. Time Warner již minulý měsíc zvýšil svůj podíl v CME na 40 procent z předchozích 34,4 procenta.

Zadlužení CME se mezitím snížilo o 185 milionů dolarů. Dluhové zatížení snížila právě díky transakcím s největšími akcionáři. „Navzdory poklesu reklamních výdajů v prvním pololetí o sedm procent zůstaly naše výnosy v konstantních měnách meziročně stejné, a to díky nárůstu v segmentech Media Pro Entertainment a nová média, kde Voyo (internetová videopůjčovna) obsadilo vedoucí pozici v předplacené video službě. Ve druhém pololetí se i nadále zaměříme na snižování zadlužení, udržení našeho prvenství ve sledovanosti i podílu na trhu, rozvíjení nereklamních příjmů a dosažení kladného volného peněžního toku,“ prohlásil prezident a generální ředitel CME Adrian Sarbu.

Adrian Sarbu
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Bloomberg

Součástí skupiny CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport a české verze hudební stanice MTV. Akcie CME se obchodují na americkém trhu Nasdaq a na pražské burze.

CME provozuje televizní stanice v šesti zemích střední a východní Evropy. Televizní stanice má kromě ČR v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, bTV Action, bTV Lady a Ring.bg), Chorvatsku (Nova TV, Doma a Nova World), Rumunsku (PRO TV, PRO TV International, Acasa, PRO Cinema, Sport.ro, MTV Romania a PRO TV Chisinau Moldova), na Slovensku (TV Markíza a Doma) a ve Slovinsku (POP TV, Kanal A a placený kanál POP NON STOP).