Fed nové kroky nepřijal

Washington - Americká centrální banka (Fed) na závěr svého dvoudenního zasedání podle očekávání žádná nová opatření na podporu domácího hospodářského růstu nepřijala. Bankéři ale konstatovali, že je Fed připraven poskytnout ekonomice v případě zhoršení situace další podporu. Fed konstatoval, že ekonomická aktivita ztratila sílu, a vyjádřil zklamání nad pomalým klesáním vysoké nezaměstnanosti.

Podle Fedu ekonomika v prvním pololetí poněkud zpomalila, nezaměstnanost zůstává vysoká a spotřebitelské výdaje zeslábly. Zopakoval, že bude držet základní úrokovou sazbu na nynější rekordně nízké úrovni v pásmu nula až 0,25 procenta nejméně do konce roku 2014.  

Finanční trhy prohlášení Fedu zklamalo. Akcie na Wall Street, které předtím nepatrně rostly, tak přešly do záporného pásma. Podle ekonomů ale Fed zřejmě na zářijovém zasedání půjde dále a možná oznámí další program nákupů státních dluhopisů, jimiž snižuje dlouhodobé úrokové sazby na trhu.  

„Výbor bude pozorně sledovat nové informace o ekonomickém a finančním vývoji a v případě potřeby poskytne dodatečnou podporu,“ ujistil Fed. Proti rozhodnutí o držení nulových sazeb do roku 2014 opět hlasoval jen jeden ze 12 členů FOMC, guvernér richmondské pobočky Fedu Jeffrey Lacker.

Na červnovém zasedání Fed rozhodl, že o šest měsíců až do konce letošního roku prodlouží takzvanou operaci twist, v níž nakupuje státní dluhopisy s dlouhodobou splatností za výnosy u prodejů krátkodobých obligací. Smyslem je srazit dlouhodobé úroky, a tím usnadnit refinancování hypoték a financování podniků. Šéf Fedu Ben Bernanke ale tehdy uvedl, že pokud podpůrná opatření nebudou mít výraznější efekt, centrální banka může přistoupit k dalším.