Podle ČNB klesne česká ekonomika až o 0,9 procenta

Praha - Podle nové prognózy České národní banky se bude tuzemská ekonomika propadat více, než se čekalo. A to jak v letošním, tak i příštím roce. Letos podle ČNB hospodářství klesne o 0,9 procenta a příští rok poroste o 0,8 procenta, prohlásil dnes viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Centrální banka počítala v předchozí prognóze na letošní rok se stagnací ekonomiky a příští rok s růstem o 1,9 procenta.

Vladimír Tomšík, viceguvernér ČNB 

„Česká ekonomika letos klesne kvůli výraznému zpomalení zahraniční poptávky a celkovému utlumení domácí poptávky. V roce 2013 HDP vzroste v souvislosti s pozvolným oživením zahraniční poptávky, zároveň ale bude výkon ekonomiky tlumen rozpočtovými opatřeními vlády.“


V červencové prognóze zhoršilo odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok také ministerstvo financí. Letos by měl podle resortu hrubý domácí produkt klesnout o 0,5 procenta, příští rok stoupnout o procento. V roce 2014 čeká ministerstvo růst HDP o 1,9 procenta. Podle květnové prognózy Evropské komise čeká letos českou ekonomiku stagnace a příští rok růst o 1,5 procenta.

Úroková sazba se dnes nezměnila

Podle Tomšíka lze silnější oživení očekávat až v roce 2014, kdy centrální banka čeká růst ekonomiky o 2,5 procenta. Nová prognóza počítá v nejbližších několika čtvrtletích s poklesem tržních úrokových sazeb. Růst by sazby podle prognózy ČNB měly začít také až v roce 2014. Česká národní banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstala na rekordně nízkých 0,5 procenta.

ČNB odhaduje, že se inflace bude kvůli plánovaným daňovým změnám pohybovat lehce nad dvouprocentním inflačním cílem. „Zdrojem inflace jsou daňové změny, ceny komodit a oslabení koruny,“ uvedl viceguvernér. ČNB očekává ve třetím i čtvrtém čtvrtletí 2013 inflaci 2,3 procenta. Předchozí prognóza počítala ve třetím čtvrtletí příštího roku s inflací 1,5 procenta. Základní scénář předchozí prognózy ovšem ještě nepočítal s rozpočtovými opatřeními vlády.

Možná rizika odhadovaného ekonomického vývoje jsou podle Tomšíka celkově vyrovnaná. Proti růstu cen mohou působit další dodatečná rozpočtová opatření v roce 2014, která by byla nad rámec již dosud známých. Ta již v nové prognóze ČNB zapracovala, patří mezi ně například zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku o jeden procentní bod. Ve prospěch cen by naopak mohly působit vyšší ceny energetických a zemědělských komodit.

ČNB očekává slabší kurz koruny k euru

Ve své nové prognóze očekává centrální banka kurz české koruny slabší, konkrétně 25,30 Kč/EUR. Příští rok ČNB očekává mírné posílení měny na 25,10 Kč/EUR. V předchozí prognóze ČNB počítala s kurzem koruny pod 25 korunami za euro. V současnosti se koruna obchoduje kolem 25,25 Kč/EUR. „Nadále platí, že v dlouhodobém výhledu očekáváme posilování kurzu koruny,“ dodal viceguvernér.