Počítačová chyba stála klíčového obchodníka s akciemi miliardy

New York - Chyby v elektronickém obchodování připravily ve středu největšího obchodníka s americkými akciemi Knight Capital Group o 440 milionů dolarů (zhruba devět miliard korun). Ztráta podle amerických médií ohrožuje stabilitu firmy, která proto nyní hledá partnera, jenž by jí poskytnul kapitál. Její akcie dnes ztratily přes polovinu hodnoty.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Spencer Platt

Za problémy stojí série technologických chyb, kdy nový systém firmy pro elektronické obchodování ve středu krátce po otevření burzy rychle nakupoval a prodával miliony akcií. Obchody vyhnaly cenu akcií vzhůru. Ztrátu pak pravděpodobně Knight Capital Group utrpěla, když se zbavovala cenných papírů nakoupených počítači.

Přitom tyto ztráty výrazně přesahují výnosy makléřské firmy za celé druhé čtvrtletí, které činily 289 milionů dolarů. Firma proto možná bude bojovat o svou existenci. „Vzhledem ke včerejším událostem se nelze neptat, zda nejde o začátek jejího konce,“ myslí si Christopher Nagy z poradenské firmy KOR Trading.

Klienti firmu pomalu opouští

Během dneška dosud akcie Knight Capital Group ztratily 50 procent a nyní se obchodují kolem 3,41 dolaru. Na tržní kapitalizaci tím společnost ztratila více než 330 milionů dolarů. Firma již uvedla, že problematický software odstranila ze svých počítačových systémů. Podle informací amerických médií má ale zatím problém získat zpět důvěru klientů.

V letošním roce se jedná už o druhou výraznou ztrátu Knight Capital Group. Při květnovém uvedení akcií největší sociální sítě Facebook na burzu, které rovněž doprovázely technické problémy, společnost ztratila 35,4 milionu dolarů. Šéf firmy Thomas Joyce tehdy patřil k hlasitým kritikům potíží burzy Nasdaq, které ztrátu způsobily. Současné problémy jeho společnosti jsou tak pro něj obzvláště nepříjemné, uvedl na svých webových stránkách deník The New York Times.

Facebook
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Justin Sullivan

V roce 2010 způsobily chyby automatických systémů pro obchodování s akciemi masivní propad newyorské burzy. Trh tehdy během několika minut ztratil na hodnotě několik bilionů dolarů. Případ vyvolal vyšetřování amerických úřadů. Očekává se, že budou prověřovat i nejnovější problémy společnosti Knight Capital Group.