Pálenky bude málo, ovoce se neurodilo

Praha – S prvním srpnovým týdnem začala sezona burčáku a pálení domácího alkoholu. Ovocnáři přitom hlásí podprůměrný rok a předpovídají, že pálenky bude letos málo kvůli špatné úrodě. Ceny by se ale i tak výrazně zvednout neměly.

Ovocnáři pálenicím dobrou sezonu nepředpovídají. Letošní úroda je podle nich asi nejhorší, jaká kdy na Moravě a ve Slezsku byla. „Když je silná sezona – a loňská sezona byla velmi silná – tak další rok příroda asi nebude mít tu stejnou výkonnost,“ myslí si spolumajitel pálenice ve Stonavě u Karviné Ondřej Feber.

S nástupem burčáků, ovocných moštů a pálenek začíná sezona i Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Vloni neprošla kontrolou skoro čtvrtina vzorků burčáku. Letos to zřejmě bude podobné.

Mezi nejčastější prohřešky patří ředění šťávy vodou nebo lisování levnějších hroznů z dovozu – burčák totiž musí být jenom z českého hroznového vína. A i když sezona oficiálně začíná prvním srpnovým dnem, i ty nejranější odrůdy obvykle dozrávají až o dva týdny později. Takže pokud někdo nabízí v uvozovkách „pravý pálavský burčák“ už od května, je třeba si dát pozor.

Video Pálenky bude málo, ovoce se neurodilo
video

Pálenky bude málo, ovoce se neurodilo

Pálenky bude málo, ovoce se neurodilo

02.08.2012 U

Kvalita alkoholu tématem Ekonomiky ČT24