Špatná zpráva pro Česko: Průmysl i stavebnictví padají

Praha - Průmysl i stavebnictví pokračují v propadu. Průmyslová výroba v červnu meziročně klesla o 2,2 procenta, a jen nepatrně tak zmírnila květnový propad, který činil 2,4 procenta. Ještě hůř si vede stavebnictví, jehož propad zrychlil na 8,4 procenta. S problémy se potýká hlavně inženýrské stavebnictví. Do stavění se nehrnou ani developeři. Zahájených bytů ubylo skoro o pětinu.

Stavebnictví padá dlouhodobě, hloubka propadu stavební výroby ovšem analytiky překvapila. S propadem počítali, avšak maximálně o 2 procenta. K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, když propadla o 6,3 procenta. Snížila se také výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů. Produkce základních farmaceutických výrobků a přípravků klesla pak téměř o třetinu.

Martin Prokop, analytik společnosti Next Finance

„Zprávy z průmyslu jsou špatné. Průmyslové podniky ztrácejí zakázky, což se musí odrazit i na zaměstnanosti v průmyslu. Počet zaměstnanců (v průmyslu) meziročně klesl o 0,3 procenta. Z tohoto pohledu nemohou zaměstnanci tlačit na růst mezd. Veškerá data tak jasně ukazují, že průmysl nemá to nejhorší stále za sebou.“


Domácí poptávka slábne a líp nejspíš jen tak nebude

Za problémy průmyslu stojí především slabá domácí poptávka. Tuzemské podniky zadaly v červnu o více než 10 procent nových zakázek méně. Propad domácí poptávky nedokázal vykompenzovat ani mírný nárůst zahraničních zakázek. Těch v červnu přibylo o 1,4 procenta.

Lepší zprávy podle odborníků nejspíš nepřinese ani druhá polovina roku. „Na český průmysl bude nadále dopadat nepříznivý vývoj v eurozóně a slabá domácí poptávka, což je ostatně vidět na vývoji nových zakázek. Letošní růst průmyslové výroby se tak bude nejspíše pohybovat kolem nuly,“ upozornil analytik společnosti Citfin Jiří Šimek. Z recese se Česko tedy zřejmě jen tak nedostane.

Stavebnictví zůstává v červených číslech

Zlepšení červen dle očekávání nepřinesl ani do stavebnictví. Výrazný pokles zaznamenalo zejména inženýrské stavitelství, jehož produkce se meziročně snížila o 22,1 procenta. Produkce v pozemním stavitelství klesla o 1,4 procenta. Od počátku roku do konce června už stavební výroba propadla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 23,7 procenta.

Zahájených bytů v červnu meziročně ubylo o 17,4 procenta na 1 934 jednotek, jejich počet se snížil v rodinných i bytových domech. Počet dokončených bytů vzrostl o 91,9 procenta na 2 454 bytů a zvýšil se v rodinných domech i v domech bytových. Tento nárůst byl však částečně způsoben nízkou srovnávací základnou z června 2011, připomněl Český statistický úřad.

Video Průmysl i stavebnictví v červnu propadly
video

Průmysl i stavebnictví v červnu propadly