UniCredit Bank překvapila růstem zisku o 141 procent

Praha - Česká UniCredit Bank, která patří mezi velké tuzemské banky, zvýšila v letošním pololetí meziročně čistý zisk o 141 procent na 1,61 miliardy korun. Výrazný nárůst zisku je zkreslen tím, že loni v pololetí banka odepsala řecké dluhopisy v hodnotě 858 milionů korun. Banka přesto uvedla, že se jí navzdory problémům eurozóny daří.

„Všechny klíčové ukazatele vykazují nárůst, a to navzdory pokračující složité situaci v některých zemích eurozóny a signálům zvolnění tempa české ekonomiky,“ uvedl generální ředitel banky Jiří Kunert.

Celková aktiva banky meziročně stoupla o více než 22 procent na 316,9 miliardy korun. Vklady klientů meziročně vzrostly o více než 23 procent na 197,7 miliardy korun, úvěry klientům meziročně stouply o tři procenta na 183,4 miliardy korun.

České dceři se dařilo, zatímco zisk italské matky klesal

Čistý zisk mateřské italské bankovní skupiny UniCredit ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o dvě třetiny na 169 milionů eur (zhruba čtyři miliardy Kč). Důvodem je zvýšení rezerv na špatné úvěry. Italské banky byly těžce zasaženy důsledky dluhové krize v eurozóně. Akcie společnosti UniCredit od začátku letošního roku přišly o 35 procent své hodnoty.

Kromě Unicredit Bank zveřejnily hospodářské výsledky za první pololetí již i další velké banky působící na českém trhu. Komerční bance v prvním pololetí vzrostl meziročně čistý zisk o 38,8 procenta na 7,6 miliardy korun. Česká spořitelna v prvním pololetí meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk (IFRS) o 14 procent na 8,22 miliardy korun. ČSOB zveřejní pololetní výsledky v úterý.