„Počet ohlášených pohledávek po splatnosti za první čtvrtletí letošního roku vzrostl téměř 1,5krát a jejich objem vzrostl proti roku 2011 trojnásobně,“ uvedl šéf Euler Hermes Europe Július Kudla. Pozdní zaplacení za práci je podle něj v Česku specialitou zejména u větších podniků. Ty prý zneužívají faktu, že jsou na nich menší firmy či živnostníci životně závislí.
Nejpozději v březnu 2013 musí v zemích EU vstoupit v platnost nová směrnice EU, která stanovuje maximální dobu splatnosti pohledávek na 60 dní. Největší problémy s plněním tohoto dokumentu budou mít především státy nejvíce postižené dluhovou krizí, tedy Řecko, Španělsko, Portugalsko a Itálie, kde se průměrná lhůta splatnosti faktur propadla na 80 až 100 dní.
Martin Kříž, partner PRK Partners
„Ve vztahu k veřejnému sektoru jsou navrhované změny žádoucí. V praxi to zamezí zejména nemorálním praktikám veřejného sektoru, kdy pozdní placení faktur za rozsáhlé zakázky způsobovalo druhotnou platební neschopnost celého dodavatelského řetězce.“
Pro ČR a její exportéry je prioritní platební morálka Německa, kde se lhůta splatnosti od roku 2000 stále snižuje na asi 24 dní v roce 2012. V příštím roce se situace u nejvýznamnějšího obchodního partnera nezmění. Polsko si vede rovněž dobře a nebude mít s plněním nové směrnice EU problémy. Splatnost faktur se pohybuje okolo 40 dní a předpovídá se i mírný pokles. Zato Francie a Belgie budou „na hraně“, splatnost se tam pohybuje okolo 60 dní.
Nejohroženějšími sektory evropské ekonomiky, kde musí obchodní partneři počítat s dlouhou dobou splatnosti, je stavebnictví a letecký průmysl. „Průměrnou dobu úhrad faktur můžeme očekávat například ve farmaceutickém a chemickém průmyslu včetně IT. S nejlepší platební morálkou můžeme počítat v letecké přepravě a v automobilovém průmyslu,“ upozornila pojišťovna.