Nokia shání hotovost, prodá proto 500 patentů

Helsinky – Zhruba pět set patentů týkajících se technologií bezdrátového přenosu chce prodat finský výrobce mobilních telefonů Nokia. Za zhruba dvaadvacet milionů dolarů (asi 450 milionů Kč) je od ní koupí americká společnost Vringo. Nokia se také zbaví softwarové součásti Qt, kterou převezme další finská společnost Digia. Kolik Digia zaplatí, Nokia nesdělila. Podle analytiků to ale asi bude jen zlomek ze 150 milionů dolarů, které Nokia za firmu v roce 2008 zaplatila. 

Vringo zaplatí za patenty hotově, a pokud by se ukázalo, že patenty firmě v budoucnu zajistí vyšší výnosy než dohodnutých dvaadvacet milionů dolarů, Nokia má nárok asi na třicet pět procent z dodatečného příjmu. Peníze mají Nokii pomoci řešit rychlý úbytek provozní hotovosti.  

Nokia už delší dobu zápasí o přežití, neboť se jí nepodařilo prorazit na trhu smartphonů. Tomu kralují firmy Apple a Samsung Electronics, které mezi sebou tvrdě soupeří. Mimo jiné se vzájemně obviňují z krádeže patentů a jejich sporem se zabývají soudy ve více zemích. Nokia nedávno přišla o prvenství na trhu klasických mobilních telefonů, kde ji rovněž předstihl Samsung.       

Přestože se Nokia zbaví mnoha patentů, bude ve svém oboru pořád ještě patřit k firmám s největším patentovým portfoliem k technologii bezdrátového přenosu. Akcie firmy proto na oznámení reagovaly růstem až o devět procent, než uzavřely na 2,28 eura se ziskem 7,04 procenta. I tak ale zůstávají v blízkosti historického minima. Před deseti lety, když byla Nokia na vrcholu, se její akcie prodávaly i za 50 eur.