Na konci května pracovalo v Německu podle tamních úřadů 452 tisíc Španělů, Řeků, Italů a Portugalců, což je o 6,5 procenta víc než loni. Celkově přitom zaměstnanost v Německu ve stejném období stoupla jen o 1,6 procenta. Spolková agentura práce nevylučuje, že část z těchto Jihoevropanů mohla v Německu žít už dříve a teprve nyní našla práci.
Nárůst počtu pracovníků na německém trhu práce
- Španělé – o 11,5 procent (na 46 tisíc lidí)
- Řekové – o 9,8 procent (na 117 700 lidí)
- Portugalci – o 6 procent (na 55 600 lidí)
- Italové – o 4,2 procenta (na 232 800 lidí)
Další tisíce Jihoevropanů se snaží v Německu práci teprve najít. Podle agentury práce se o práci v Německu uchází dalších 8 tisíc Španělů, 26 800 Řeků a 8 500 Portugalců. Že za prací přicházejí hlavně Španělé a Řekové, není žádné překvapení. V obou zemích, těžce zasažených dluhovou krizí, je vysoká nezaměstnanost zejména mladých lidí. Ve Španělsku je jich bez práce 52 procent, v Řecku nemá zaměstnání téměř 55 procent lidí mladších 25 let. Celková nezaměstnanost v Helénské republice přesáhla 23 procent.
Problémem je neznalost němčiny, z 15 tisíc uchazečů prošlo 26
Německo se naopak potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil prakticky ve všech oborech. Nedávno zvedl mediální pozornost krok jihoněmeckého města Schwäbisch Hall, které zhruba tři tisíce neobsazených pozic nabídlo právě Jihoevropanům. Jen z Portugalska přišlo 15 tisíc přihlášek, místo ale nakonec především kvůli neznalosti jazyka získalo jen 26 tamních zájemců.
Německá vláda má obavy z negativních dopadů dluhové krize
Krize se postupně začíná dotýkat i dosud silné německé ekonomiky. „Po silné (hospodářském) růstu v prvním čtvrtletí tempo znatelně ochablo kvůli zhoršujícím se mezinárodním podmínkám,“ sdělilo ministerstvo hospodářství.
Na ekonomiku negativně působí dluhová krize v okolních státech eurozóny, která vyvolává mezi podniky nejistotu a opatrnost. I velmi konkurenceschopná německá ekonomika se tak potýká se slabou poptávkou. „Vyhlídky pro německou ekonomiku jsou proto opatrné a spojené s významnými riziky,“ dodal úřad.
Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem. V letošním prvním čtvrtletí se německý hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 1,7 procenta.