Řecko snížilo deficit rozpočtu pod stanovený limit

Atény - Řecku se podařilo za prvních sedm měsíců letošního roku snížit deficit rozpočtu ústřední vlády na 13,2 miliardy eur (asi 332,6 miliardy korun). Dostalo se tak pod stanovený limit, který činí 14,8 miliardy eur. Ve stejném období loni schodek dosahoval 15,98 miliardy eur, oznámilo řecké ministerstvo financí.

Do schodku rozpočtu ústřední vlády se nezapočítávají místní samosprávy ani výdaje na sociální zabezpečení. Výše tohoto deficitu tudíž neodpovídá bilanci rozpočtu celé vlády, která je směrodatná pro hodnocení Řecka a plnění jeho závazků vůči mezinárodním věřitelům.

Řecko se teď snaží dokončit plán dalších úsporných opatření v objemu asi 11,5 miliardy eur (téměř 290 miliard korun). To je jedna z podmínek, jejichž splnění by mělo Řecku zajistit další část úvěru ze záchranného programu od členů eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Primární bilance, která nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu, zůstala na konci července v deficitu 3,07 miliardy eur (asi 77,3 miliardy korun). To je pod stanoveným limitem 4,53 miliardy eur.

Rozpočtový deficit Řecka loni činil 9,1 procenta hrubého domácího produktu, což bylo pouze nepatrné zlepšení proti deficitu 10,3 procenta HDP o rok dříve. V letošním roce mají Atény v plánu schodek snížit na 6,7 procenta hrubého domácího produktu.