Spor o uhlí pro Opatovice zůstává nedořešen, přijde ke slovu zdražování?

Praha - Představenstvo uhelné společnosti Czech Coal dnes odmítlo poslední návrh Elektráren Opatovice na vyřešení sporu ohledně dodávek uhlí a chce dál jednat. Návrh elektráren byl podle Czech Coalu ultimativní a neusiloval o smírné řešení sporu. Elektrárny Opatovice naopak tvrdí, že Czech Coal chce vytvořit tlak a dosáhnout razantního zvýšení ceny hnědého uhlí na úkor odběratelů tepla. Teplo od Elektráren Opatovice odebírají desítky tisíc domácností i firmy.

„Budeme pokračovat v konstruktivním jednání a očekáváme totéž i od Elektráren Opatovice. Jsme přesvědčeni, že ke shodě ohledně dodávek uhlí na teplo dojde, pokud si elektrárny nezajistí palivo jinde,“ uvedl místopředseda představenstva Czech Coal Jan Dienstl.

Elektrárny Opatovice nyní Czech Coal vyzvou k předložení protinávrhu. „Czech Coal nepředložil ani své připomínky k našemu návrhu, ani svůj protinávrh. K jeho předložení Czech Coal okamžitě vyzveme. Snad nějaký předloží,“ reagoval předseda představenstva EOP Jan Špringl. EOP je přesvědčena, že Czech Coal si ke svému hlavnímu záměru - razantnímu zvýšení ceny hnědého uhlí a tím svých zisků - zvolil jednoho ze svých nejvýznamnějších odběratelů, který je na uhlí těženém Czech Coalem závislý.

Bez tepla lidé nebudou

Spor o dodávky uhlí s napětím sledují politici i obyvatelé okolních měst a obcí. Teplo z elektrárny totiž odebírá více než 60 tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdaneč.

O dodávky tepla, které Elektrárny Opatovice zajišťují, by sice přijít neměli, obávají se ale růstu cen. „Je tady naprosto jednoznačný příslib Czech Coalu, že dodávky uhlí na výrobu tepla dodrží až do konce roku 2015. Situace je závislá i na tom, zda budou zajištěny i dodávky uhlí na výrobu elektřiny,“ podotkl primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. Výsledné zdražení tepla podle něj bude záviset na tom, z jakého zdroje budou elektrárny uhlí nakupovat.

Zuzana Kubátová, redaktorka Hospodářských novin

„To, že se to převádí na rovinu strašení, že budou lidé bez tepla nebo že za něj budou platit nějaké astronomické ceny, to považuji od těch firem za velice neseriózní, ale samozřejmě chytrý a účinný tah.“


Video Rozhovor se Zdeňkem Finkem a Zuzanou Kubátovou
video

Rozhovor se Zdeňkem Finkem a Zuzanou Kubátovou

Chování obou zúčastněných firem se nelíbí ani dalším regionálním politikům. Uhlí je podle nich majetkem státu, nikoliv firem, které na něm vydělávají. „Vnímám to tak, že opravdu se naše města a obce stávají rukojmím a myslím si, že by bylo i na místě, aby zasáhl stát jako takový,“ vyzvala primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Těžařská firma Czech Coal zastavila přísun uhlí do elektrárny na začátku června, později na příkaz soudu dodávky obnovila. Minulý týden Elektrárny Opatovice nabídly společnosti Czech Coal novou smlouvu pro dodávky uhlí. V návrhu smlouvy, který dnes vedení Czech Coal odmítlo, se elektrárny chtěly zavázat k tomu, že budou za uhlí platit předem.

Czech Coal vypověděla elektrárnám smlouvu s odůvodněním, že mu elektrárna dluží zhruba půl miliardy korun. Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že pravděpodobně sleduje jiný zájem. Podle sdělení elektráren z minulého týdne je však nyní firma připravena vzdát se jakýchkoli nároků na náhradu škody, pokud Czech Coal podepíše předložený návrh smlouvy na dodávky uhlí.