Ministr Bendl potvrdil závěry auditu v Budvaru

Praha – Ministr zemědělství Petr Bendl nevyhověl námitkám národního podniku Budějovický Budvar proti výsledku kontroly, která se v podniku uskutečnila v uplynulých měsících, a potvrdil verdikt auditorů, kteří v činnosti pivovaru zjistili některé nedostatky. Podle Hospodářských novin (HN) ale půlroční kontrola neodhalila v hospodaření firmy selhání či nezákonné machinace ze strany vedení, zjistila jen několik pochybení v činnosti pivovaru.

Kontrolu čtvrtého největšího pivovaru v Česku, ziskového podniku s dvoumiliardovým ročním obratem, nařídil Bendl začátkem února v souvislosti s některými výhradami na adresu Budvaru a jejího generálního ředitele Jiřího Bočka. Zahrnovala roky 2009 až 2011 a zaměřila se zejména na vnitřní kontrolní systém a vnitropodnikové směrnice z hlediska kontrolních procesů, výběrových řízení, nákladů na marketing, hospodaření dceřiných společností a zajištění měnových rizik.

„V kontrolním protokolu byla formulována závažná zjištění týkající se zejména neprůhlednosti a netransparentnosti výběrových řízení, čerpání a efektivity některých marketingových nákladů a nedostatečnosti vnitřního kontrolního systému,“ uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.

Nestojí to za řeč

Ve shrnutí výsledků auditu se podle HN uvádí osm hlavních zjištěných pochybení. Kontroloři vytýkají pivovaru například chybějící interní předpis pro výběr dodavatelů, absenci spisového řádu či neprůkaznou evidenci dokumentace k provedeným výběrovým řízením.

„Pokud je shrnutí zjištěných nedostatků skutečně shrnutím toho nejpodstatnějšího, myslím, že kontrola nepřišla na nic, co by stálo za řeč. Soudím, že by bylo lepší zabývat se hospodářskými výsledky podniku než počtem vydaných vnitřních předpisů a jejich aktualizací,“ řekl listu Robert Pelikán, partner advokátní kanceláře Vrána & Pelikán, která se specializuje na problematiku obchodních společností a práva hospodářské soutěže.

Veškerá dokumentace z průběhu kontroly a její závěry budou podle Böhmové postoupeny dozorčí radě Budvaru. Ta se bude kontrolním protokolem zabývat na svém mimořádném zasedání v posledním srpnovém týdnu.