Po máku se v Česku pančuje i med

Praha - Skoro třetina medu, který lidé kupují v obchodech, nemusí mít s tím pravým od včelaře mnoho společného. Kvůli vysokým cenám se med stále častěji falšuje, zákazníci proto musí být obezřetní. Včelaři si dlouhodobě stěžují, že někteří zpracovatelé dováží levný med ze zahraničí, který pak míchají s tuzemským, a směs prodávají jako český produkt. Potvrzují to i závěry Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Včelaři letos navíc hlásí slabý rok a to znamená jediné - tuzemský med podraží, konkrétně o deset až patnáct procent.

Kvalitní lesní med, nebo hmota, která by se dala označit jako medový sirup z továrny? Na první pohled bývají tyto dva produkty k nerozeznání - bohužel pro zákazníka. Medů, na jejichž výrobě se podílel daleko víc průmysl než samotné včely, stále přibývá. Jen letos inspekce zkontrolovala 58 vzorků medu. Neprošlo 20 z nich.

Varováním by měla být kromě barvy i konzistence. Pokud se sklenice obrátí dnem vzhůru, vzduch by měl hustým medem pomalu procházet, pokud není pastovaný. Oblíbeným způsobem je totiž ředit med sirupy, nebo škrobem. Je to levné, a pokud to dodavatel nepřežene, i legální. Pro přísnější regule hlasují už i některé obchodní řetězce. Český med na pultech je podle nich vzácnost. Třeba Billa dostala na pulty jen jeden.

Řešení se přesto nerýsuje. „My se musíme pohybovat v evropském prostoru. Tudíž nemůžeme, pokud tady přitvrdíme, třeba Polákům nebo Němcům nařizovat, jak ten med mají dělat,“ říká ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Včelaři dokonce označují pančování medu za druhý největší problém po úhynech včelstev. Letos jim navíc přidělalo starosti i počasí, kvůli kterému čekají podprůměrnou produkci. I tak by nedostatek medu hrozit neměl, letošní výpadek nahradí rekordní loňská produkce.

Video Reportáž Michaely Polákové
video

Reportáž Michaely Polákové

Reportáž Michaely Polákové

15.08.2012 U

Komentář Jana Veleby

Včelaři si stěžují na pančování medu

Med tématem Studia 6