Plastická operace kvůli práci? V Číně běžná věc

Peking – Konkurence na čínském trhu práce je obrovská a najít práci je obtížné. Absolventi vysokých škol teď přišli s novým nápadem, jak zvýšit svoje šance – podstupují plastické operace, aby vypadali lépe. Za rok v Číně proběhne více než 1,3 milionu takových zákroků.

Na moderní klinice Bioscor International v Pekingu se neoperuje ze zdravotních důvodů, ale kvůli kráse. Čína je v počtu plastických operací třetí na světě – více lidí se nechá vylepšit už jen ve Spojených státech a Brazílii. Důvody, proč se nechat operovat, ale nejsou vždy povrchní. Roli může hrát i snaha najít si práci.

„Přibývá vzdělaných lidí, kteří mají zájem o kvalitní zaměstnání. Kromě kvalifikace ale záleží i na vzhledu. Lidé hledají způsob, jak se odlišit od ostatních zájemců,“ vysvětluje ředitelka kliniky Amanda Ong.

Čínský zákoník práce nezakazuje diskriminaci na základě vzhledu. Mnoho firem i personálních agentur proto vyžaduje údaje o výšce a váze nebo i fotografie. Zábavní průmysl rozšířil v Číně jako ideál krásy západní vzhled. „Číňané chtěli vždycky vypadat tak trochu západněji. Každý teď chce výraznější nos a větší oči. Populární je i zeštíhlování brady – obličej je pak jemnější,“ dodává Ong.

Operace očí je v Číně jedním z nejžádanějších zákroků vůbec. Na klinice Bioscor International ji provádějí za 2 350 dolarů. Drobná operace trvá třicet minut a pacient se z ní zotaví do týdne.

Video Číňané trpí pro krásu - a pro práci
video

Číňané trpí pro krásu - a pro práci