V případě GSUS se antimonopolní úřad zabýval zakázkou z roku 2010. Zadavatel chtěl po uchazečích prokázání technických kvalifikačních předpokladů prostřednictvím alespoň dvou referenčních zakázek týkajících se úklidových služeb. Každá z těchto služeb musela být přitom v hodnotě nejméně šesti milionů korun a alespoň jedna musela být realizována v objektu s podlahovou plochou přesahující 10 tisíc metrů čtverečních.
Firma podle úřadu uváděla falešné reference
Společnost GSUS uvedla ve své nabídce celkem deset referenčních zakázek, ale zadavatel si reference ověřil a měl pochybnosti o tom, že neodpovídají skutečnosti. Uchazeč byl následně ze zadávacího řízení vyloučen.
Podle zjištění antimonopolního úřadu skutečně reference nebyly pravdivé. Například Fakultní nemocnice Královské Vinohrady uvedla, že referenci firmě nevydala, a upozornila, že na dokumentu je podpis osoby, která zemřela o dva roky dříve, a použité razítko bylo rovněž zastaralé. V některých místech reference bylo rovněž patrné, že byl změněn typ použitého písma.
Petr Rafaj
„Společnost GSUS vědomě a nejméně ve čtyřech případech předložila reference, které neodpovídaly skutečnosti. Dvě z těchto zfalšovaných referencí mohly mít přitom vliv na posouzení kvalifikace uchazeče v zadávacím řízení.“
Také společnost IKON nepotvrdila vydání reference z 16. prosince 2009, která byla součástí nabídky uchazeče GSUS. „Podpis na referenci byl navíc proveden osobou, s níž byl ukončen pracovní poměr již o čtyři roky dříve,“ popsal předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Také společnosti MOSER a THERMAL-F potvrdily, že reference obsažené v nabídce nevydaly.
Právní zástupce společnosti GSUS Ivo Žižkovský uvedl, že firma rozhodnutí antimonopolního úřadu již obdržela a zváží další kroky. „Pravděpodobné je podání rozkladu k předsedovi úřadu, aktuální rozhodnutí úřadu je pro firmu likvidační,“ uvedl Žižkovský.
Na blacklistu je už ostravská firma Stavoenergo
Již v březnu loňského roku skončila na blacklistu ostravská společnost Stavoenergo. Nelichotivé prvenství si vysloužila za to, že padělala dokumenty v tendru na stavbu kanalizace na Frýdecko-Místecku. „Uchazeč předložil v nabídce sdružení nepravá a nepravdivá potvrzení finančního úřadu a okresní správy sociálního zabezpečení, která měla prokázat jeho základní kvalifikační předpoklady,“ uvedl Rafaj.
Konkrétně šlo o doklady o bezdlužnosti, ty ale podle všeho byly padělané. V době zadávání zakázky měla firma daňové nedoplatky, dluh na pojistném na OSSZ i na příspěvku na státní politiku zaměstnanosti včetně penále pro neplacení pojistného.
Blacklist, tedy rejstřík firem se zákazem přístupu k veřejným zakázkám, se v Česku rozjel od ledna 2010 v souvislosti s novelou zákona o státních zakázkách. Firmy na blacklist zapisuje ministerstvo pro místní rozvoj na základě pravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Musí tak provést do 5 dnů od chvíle, kdy mu úřad tuto informaci sdělí. Rejstřík je přístupný v Informačním systému o veřejných zakázkách.