Finsko se připravuje na možný rozpad eurozóny

Londýn - Finsko se připravuje na možný rozpad eurozóny a pro tento případ už vládní úředníci sestavili operační plán, uvedl pro britský list Daily Telegraph finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja. Ovšem ministr pro evropské záležitosti Alexander Stubb jeho slova v rozhovoru pro televizi CNBC odmítl s tím, že nevyjadřují postoj finského kabinetu.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Heikki Saukkomaa

Erkki Tuomioja, finský ministr zahraničí 

„Musíme se postavit tváří v tvář možnosti rozpadu eura. Naši úředníci, stejně jako všichni ostatní, mají přichystán určitý operační plán pro každý případ.“


Zároveň však Tuomioja ujistil, že vláda si takový vývoj nepřeje. „Ve Finsku to až na Pravé Finy (euroskeptická opoziční strana) nikdo nechce, natož vláda. Musíme být ale připraveni,“ dodal. Podle něj vládne v kabinetu shoda na tom, že rozpad eurozóny by byl v krátkém až středním období nákladnější než řešení krize.

Tuomioja: Ecofinu a jejich návrhům nevěřím

Současně je Tuomioja skeptický vůči návrhům na fiskální, bankovní a politickou unii, jak je předkládá Evropská komise, Evropská centrální banka a Euroskupina tvořená ministry financí eurozóny. „Těm lidem nevěřím,“ prohlásil.

Evropská unie
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: ANDREW GOMBERT

Ovšem euroministr Stubb namítá, že „spekulace ministra zahraničí neodrážejí vládní pozici“. „Považujeme (euro) za ekonomický a politický projekt, jemuž jsme oddáni na 100 procent,“ uvedl pro CNBC. Stubb je blízkým spojencem premiéra Jyrkiho Katainena a členem Národní koaliční strany, nejsilnější strany koalice. Tuomioja je členem sociální demokracie, která ve vládě žádá přísnější podmínky pro záchranu ohrožených zemí eurozóny.

Kvůli stoupajícím nákladům na záchranu předlužených zemí eura je Finsko k jejich podpoře stále nevstřícnější. Navíc jako jediná země chce žádat od Řecka a dalších zemí zástavy za svou pomoc. Spolu s Nizozemskem zastává v eurozóně nejtvrdší postoje, dokonce tvrdší než Německo, které je známo svou zdráhavostí k poskytování stále nových peněz do evropských záchranných fondů.

Eura
Zdroj: ISIFA/SME
Autor: Vladimír Šimíček