Světová banka už pomohla tisícovkám Bolivijců z chudoby a bude pokračovat

La Paz - Světová banka bude dál pomáhat Bolívii v boji s chudobou. Zemi bude poskytovat finanční a technickou podporu i know-how. Viceprezident Světové banky Hasan Tuluy na závěr třídenní návštěvy Bolívie vyzdvihl pokrok, kterého bylo v rámci šestileté spolupráce dosaženo, a nastínil další oblasti, ve kterých může Světová banka rozšířit svou pomoc Bolívii.

Program pomoci začal v oblasti zemědělství. Před krachem už zachránil tisíce bolivijských farmářů. Můžou pokračovat v tradičním pěstování brambor, výrobě mléčných produktů, masa nebo vlny. Světová banka jim na provoz dá dvě třetiny potřebných financí, třetinu musejí získat sami. Příjem farmářských rodin se díky tomu zvýšil v přepočtu zhruba na 46,5 tisíce korun ročně.

„Světová banka už podpořila asi 2,3 tisíce zemědělských spojenectví v Latinské Americe, které už pomohly stovce tisíc rodin. Ta nejrozvinutější jsou právě v Bolívii. Funguje tu asi 800 tisíc takových produkčních jednotek. Od roku 2007 už pomohly 30 tisícům rodin,“ připomněl Tuluy.

Video Bolívie vzorem pro rozvojové země
video

Bolívie vzorem pro rozvojové země

Bolivijský prezident Evo Morales na setkání s Tuluyem poděkoval za dary a půjčky, které banka zemi poskytla. „Nyní je na čase ekonomicky se osamostatnit a vybudovat z obcí a provincií nový multinárodností stát, ekonomicky posílit změny ve společnosti, zvláště v oblasti zemědělství,“ prohlásil.

Podle bolivijského ministerstva hospodářství trpělo v roce 2005 extrémní chudobou skoro 40 procent obyvatel. Loni už to byla asi čtvrtina. Program chce světová banka použít jako vzor i pro další země.