Češi se na penzi připojišťují ve velkém

Praha – Zájem o penzijní připojištění stoupá. Za letošní první pololetí si totiž Češi sjednali 383 tisíc pojistek, což je meziročně o šedesát procent víc. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které ke konci června evidovalo 4,71 milionu účastníků penzijního připojištění. Podle odborníků souvisí zvýšení počtu nově uzavřených smluv s penzijní reformou, která vejde v platnost v lednu příštího roku.

„Takto vysoký nárůst počtu nových penzijních připojištění je výsledek změn, které proběhly v letošním roce v oblasti penzijních fondů. Kromě samotných přestupů mezi fondy došlo také k zavedení druhého pilíře, tedy důchodového spoření. Lidé se snaží využít stávajícího systému a zužitkovat možnosti, které nabízí,“ uvedl Kamil Durčák z finanční společnosti Rentia.

S vyšším počtem smluv penzijního připojištění roste také objem státních příspěvků pro účastníky připojištění. Objem vyplacených státních příspěvků v prvním pololetí stoupl na 2,857 miliardy korun, což je meziročně o 67 milionů korun více.

Roste rovněž celkový objem účastnických příspěvků bez příspěvků zaměstnavatelů, který za první pololetí meziročně stoupl o 472 milionů Kč na 11,89 miliardy Kč. V prvním pololetí loňského roku byla výše průměrné ukládané částky 427 Kč, ve stejném období letošního roku částka vzrostla na 441 Kč. Podle odborníků je toto zvýšení důsledkem plánovaných změn ve vyplácení státního příspěvku. Zatímco nyní získá příspěvek každý, kdo odkládá měsíčně alespoň stokorunu, od ledna 2013 bude státní příspěvek připisován jen těm, kteří budou měsíčně spořit minimálně 300 Kč.   

Velká aktivita lidí před zavedením změn podle analytiků jen potvrzuje oblibu, kterou penzijní připojištění u Čechů má. Zhruba čtvrtině lidí navíc přispívá zaměstnavatel. „To číslo je hodně velké, Češi obecně preferují produkty, kde figuruje nějakým způsobem stát a něco přispívá. Mají velkou zkušenost se stavebním spořením a právě penziním připojištěním. Takže ten produkt je opravdu hojně využívaný,“ konstatuje Jan Šimek ze společnosti Broker Consulting.

Video Zájem Čechů o penzijní připojištění stoupá
video

Zájem Čechů o penzijní připojištění stoupá

Zájem Čechů o penzijní připojištění stoupá

20.08.12 17:30

Rozhovor s viceprezidentem Asociace penzijních fondů Mojmírem Boucníkem