Nejhodnotnější firmou světa je Apple

New York – Společnost Apple se stala nejhodnotnější firmou v historii Spojených států a podle agentury AP i světa. Její tržní kapitalizace se vyšplhala na 623,14 miliardy dolarů a překonala tak rekord konkurenční společnosti Microsoft. Analytici navíc věří, že akcie Applu mají ještě další prostor k dalšímu růstu.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Justin Sullivan

Apple již loni na konci roku sesadil z první pozice v USA ropnou firmu Exxon Mobil a nyní je jeho ocenění o 53 procent vyšší než hodnota Exxonu. Absolutní rekord ale až do současnosti držel Microsoft, jehož hodnota 30. prosince 1999 stoupla na 620,58 miliardy USD. Nyní činí 257 miliard USD. Agentura AP ale poznamenala, že pokud by se vzala v úvahu inflace, byla by hodnota Microsoftu z roku 1999 v současném vyjádření 850 miliard USD.   

V roce 1997, kdy Apple čelil hrozbě bankrotu, stála jedna jeho akcie pouze 3,19 dolaru. Společnost však od té doby zažila výrazné oživení, a to mimo jiné díky hudebním přehrávačům iPod, po kterých přišly populární telefony iPhone a počítačové tablety iPad. Hranici 500 dolarů za akcii firma poprvé překonala letos v polovině února a o měsíc později převýšily 600 dolarů. Dnes akcie stouply až na 664,74 dolaru.

„Applu se daří již dlouhodobě, v podstatě od začátku tohoto tisíciletí. Na té růstové trajektorii se nachází už od představení iPodu,“ tvrdí analytik Patria Finance Branislav Soták.


Analytici věří, že akcie Applu mají ještě prostor k dalšímu růstu. Trhy čekají, že firma přijde s novým iPhonem 5 a menším, levnějším iPadem, a spekuluje se i o výrobě vlastních televizorů. Analytici v anketě agentury FactSet čekají zvýšení ceny v průměru až na 745,80 dolaru.   

Na úspěchu Applu se velkou měrou podílel spoluzakladatel podniku Steve Jobs, který v loňském roce zemřel. Jobs byl v květnu 1985 z Applu propuštěn, v roce 1997 byl ale povolán zpět. Už o tři roky později začali experti sborově prohlašovat, že se do firmy vrátila vize, což záhy pocítili i rozradostnění akcionáři.

Hodnotě Applu ve světě může konkurovat největší čínská ropná firma PetroChina. Její tržní kapitalizace v roce 2007 na akciové burze v Šanghaji stoupla na jeden bilion dolarů. Na jiné burze se jí to však nepodařilo. Akcie PetroChiny se obchodují také v Hongkongu a New Yorku a na těchto trzích tržní kapitalizace firmy nikdy nepřekročila 500 miliard USD, dodala AP.

Video Reportáž Radka Šalši
video

Reportáž Radka Šalši