Francouzská vláda uleví řidičům a sníží daň z benzinu

Paříž – Francouzská vláda podle svého předsedy Jeana-Marca Ayraulta sníží daň z benzinu, aby zmírnila negativní dopady stoupajících cen pohonných hmot na francouzské domácnosti. Premiér ale upozornil, že snížení daně bude malé a dočasné. Další podrobnosti o plánovaném kroku a jeho možných dopadech na státní rozpočet zatím neposkytl.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Jason Merritt

Vláda nyní dle slov premiéra čeká na páteční zprávu o vývoji cen pohonných hmot a na setkání s představiteli ropného průmyslu v příštím týdnu. Teprve poté představí konečnou podobu plánu na snížení daně. Průměrná cena benzinu ve Francii se koncem minulého týdne vyšplhala na 1,58 eura (téměř 40 korun) za litr, zhruba polovinu tvoří daně.

Francie nyní podobně jako řada dalších evropských zemí zápasí se slabou ekonomikou a vysokým veřejným dluhem, proto je dopad tohoto opatření na státní rozpočet zásadní. Podle výpočtů Svazu ropného průmyslu by snížení daně o 0,01 eura na litr připravilo rozpočet o 500 milionů eur (12,5 miliardy korun) za rok.

Češi se snížením spotřební daně počítat nemůžou

Se stoupajícími cenami pohonných hmot se potýkají spotřebitelé i v dalších evropských zemích. O snížení spotřební daně se hovoří i v Česku, v červenci například podali poslanci Věcí veřejných návrh na snížení spotřební daně z nafty o dvě koruny za litr. Vláda s tím ale nesouhlasí a se snížením daní nepočítá.

Na některých českých čerpacích stanicích v úterý podle Hospodářských novin cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 překročila 40 korun za litr.