V Mladé Boleslavi byla zahájena výroba nové Škody Rapid

Mladá Boleslav – Škoda Auto zahájila v Mladé Boleslavi výrobu nové kompaktní limuzíny Rapid, jejíž světová premiéra je naplánována na zářijový autosalon v Paříži. Vůz bude poté od října postupně uváděn na evropské trhy, příští rok v Číně a od roku 2014 v Rusku. Vůz se podle vedení automobilky má stát druhým nejdůležitějším modelem značky.

„Dali jsme dnes zelenou sériové výrobě nové třídy značky Škoda. Tento vůz stanoví nová měřítka ve třídě kompaktních vozů a je důležitým pilířem naší Růstové strategie 2018,“ řekl předseda představenstva Winfried Vahland. Předpokládá, že Rapid přijmou zákazníci velice pozitivně a že posílí postavení značky na mezinárodních trzích.

Nový vůz s výrazným designem se velikostí řadí mezi modely Fabia a Octavia. Zavazadlový prostor má objem 550 litrů, po sklopení zadních sedadel až 1 490 litrů. Podle vedení společnosti má vůz při kompaktních rozměrech nabídnout dostatek prostoru pro pět cestujících a jejich zavazadla. O pohon vozu se postará pět typů benzinových motorů a dva naftové agregáty.

Cena Rapidu zatím není známa, podle dřívějších odhadů odborníků by nejlevnější verze neměla stát více než 300 tisíc korun.

V Indii se Rapid už vyrábí

Na evropské trhy zamíří Rapid letos v říjnu. V roce 2013 se dočkají speciální verze čínští zákazníci a vůz se bude v této zemi i vyrábět. Začátkem roku 2014 by měla začít také výroba v ruské Kaluze pro tamní trh. V mírně obměněné verzi se vůz již vyrábí a prodává v Indii.

Rapid bude sjíždět z linky v mateřském závodu v Mladé Boleslavi. Na úpravách závodu se podle mluvčího automobilky Jozefa Baláže podílelo přes 140 projektantů a 2 tisíce zaměstnanců externích firem. Úpravy se dotkly 17 výrobních hal.

Firma současně modernizuje a rozšiřuje výrobní provozy o různá nová zařízení pro montáže. Po rozšíření haly bude montážní linka téměř o třetinu větší. Další plánovaná expanze souvisí také s náběhem nové generace modelu Octavia.