Japonské vládě stále hrozí nedostatek hotovosti

Tokio - Japonský parlament kvůli neshodám mezi vládou a opozicí stále neschválil legislativu potřebnou k prodeji státních dluhopisů pro letošní rozpočtový rok. Japonské vládě by tak do konce října mohly dojít peníze. Vláda by pak mohla být nucena zastavit například výplaty penzí, podpor v nezaměstnanosti či mezd státních zaměstnanců.

Osud příslušného návrhu zákona je nyní v rukou opozice, která ovládá horní sněmovnu japonského parlamentu. Podle vládních zdrojů by neschválení zákona mohlo zasáhnout japonskou ekonomiku i hodnocení úvěrové spolehlivosti země ratingovými agenturami.

Zákon by umožnil vládě prodat dluhopisy v hodnotě 38,3 bilionu jenů (téměř deset bilionů korun), což představuje více než 40 procent letošního rozpočtu. „Pokud nebude během několika příštích týdnů dosaženo dohody o této legislativě, bude muset vláda učinit velmi tvrdá rozhodnutí o tom, které výdaje zastavit,“ uvedl pracovník japonského kabinetu. Japonský rozpočtový rok začal v dubnu. Vláda se podle zdrojů zatím obešla bez zákona o dluhopisech, a to například díky penězům z rezerv na zvláštních účtech.

Opoziční strany již v minulosti hrozily blokováním zákona o financování rozpočtového deficitu. Nakonec ale vždy ustoupily a zákon schválily. „Stále existuje šance na dohodu, protože ekonomika teď není příliš silná a nedostatečná hotovost vlády by mohla napáchat ještě větší škody,“ uvedl analytik Jasuo Jamamoto ze společnosti Mizuho Research Institute.