Na stránkách Čepra se dovíme strukturu ceny benzinu

Praha - Čepro na svých internetových stránkách zveřejní strukturu cen pohonných hmot prodávaných u svých čerpacích stanic Euro Oil. V případě, že by došlo ke snížení spotřební daně - jak se to nyní děje například ve Francii - by mělo zveřejnění složení ceny zabránit tomu, aby si prodejci místo snížení ceny zvýšili své marže.

Ceny pohonných hmot v Česku se tento týden vyšplhaly na nové rekordy, vzhůru je podle analytiků táhne drahá ropa. Na některých čerpacích stanicích se ceny benzinu dostaly nad 40 korun za litr, což opět vyvolalo diskusi ohledně snížení spotřební daně. O tom však zatím nechce ministerstvo financí ani slyšet, hlavním argumentem je, že by se ceny nesnížily a naopak by vzrostly marže.

Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu„My chceme, aby společnost Čepro v co nejkratší době začala na svých internetových stránkách potažmo na stránkách MPO zveřejňovat cenu pohonných hmot u svých čerpacích stanic. Ta cena bude strukturovaná, tedy kolik je nákupní cena, kolik je spotřební daň, kolik je DPH a kolik činí marže,“ tvrdí ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.


MPO se snaží zabránit zvyšování marží

MPO se tím podle Kuby snaží vytvořit podmínky pro to, aby si v případě snížení spotřební daně na paliva o tuto částku nezvýšili prodejci své marže, ale byli přinuceni adekvátně snížit ceny paliv. „Chceme jasně deklarovat, za kolik lze prodávat benzin s rozumným ziskem, a chceme, aby to lidé viděli, a tím zabránit zbytečnému nárůstu marží,“ podotkl Kuba.

Problematika spotřební daně spadá pod Kalouska

Ceny benzinu a nafty už dorazily i na jednání vlády. V analýze nárůstu cen pohonných hmot, kterou má ČT k dispozici, se uvádí, že pokud zdraží Natural 95 a nafta výrazně nad 40 korun, pak by mohla vláda sáhnout na omezenou dobu k cenové regulaci.  Vláda ale během léta jednání o tomto materiálu zatím odložila.

„On (Kalousek) musí přijít s návrhem na snížení spotřební daně na pohonné hmoty a já budu první, který o tomto tématu bude chtít diskutovat,“ podotkl Kuba. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba trvá ale ministerstvo na tom, že se spotřební daň měnit nebude. 

Video Benzin tématem Událostí ČT
video

Benzin tématem Událostí ČT