Útěk z ropných plošin: Ropa kvůli Isaacovi zdražuje

Tampa - Bouře Isaac, která se žene k americkému pobřeží Mexického zálivu, zvýšila tlak na růst cen ropy. Kvůli obavám z bouře totiž musely ropné a plynařské společnosti narychlo evakuovat těžební plošiny a zařízení v zálivu. Americké úřady odhadly, že to sníží těžbu ropy o asi 24 procent. Cena severomořské ropy Brent v reakci na to dočasně vyskočila nad 115 dolarů za barel.

Meteorologové odhadují, že kvůli bouři bude muset zastavit těžbu až 85 procent ropných plošin a 68 procent plošin těžících nedaleko pobřeží plyn. „(Bouře) se řítí přímo do srdce pásu rafinerií,“ upozornil analytik Price Futures Group Phil Flynn s tím, že na pobřeží Mexického zálivu se nachází zhruba 40 procent kapacity amerických rafinerií.

A ceny ropy již na Isaaca reagují. Cena Brentu vzrostla v 8:35 SELČ o jeden a čtvrt dolaru na 114,42 USD za barel a předtím se vyhoupla až na 115,50 dolaru. Americká lehká ropa WTI posílila o necelý dolar na 97,11 dolaru.

K růstu cen ropy přispívá i čekání na podporu ekonomiky

„Pokud by hurikán opravdu nebyl nějak vážný a pouze dočasně by vyřadil tuto produkci, tak by se opravdu mohlo jednat pouze o krátkodobý vliv a krátkodobý cenový výkyv,“ řekl ČT24 analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. „Bouře bude mít na ceny dočasný vliv. Každý ale čeká na nadcházející zasedání Evropské centrální banky a Fedu,“ konstatoval analytik Tony Nunan z japonské obchodní společnosti Mitsubishi Corp. Stále více investorů se v poslední době domnívá, že obě centrální banky přijdou s plánem na podporu ekonomiky.

Video Isaac zdražuje ropu, nejpíš ale jen dočasně
video

Isaac zdražuje ropu, nejpíš ale jen dočasně

„Poslední zápis ze zasedání Fedu minulý týden překvapivě ukázal, že na třetí vlně kvantitativního uvolňování (QE3) existuje mezi americkými centrálními bankéři shoda, a že pokud se výrazně nezlepší výkon ekonomiky, Fed bude znovu jednat. Od minulého zasedání sice americká čísla překvapovala lehce pozitivně, těžko to ale nazvat výrazným zlepšením ekonomického výkonu. Šance na další QE jsou tak v tuto chvíli zhruba dvoutřetinové,“ uvedl hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.