Katalánsko chce od vlády pět miliard na své dluhy

Barcelona - Katalánsko požádá španělskou vládu o finanční pomoc ve výši 5,023 miliardy eur (124 miliard korun), aby mohl tento autonomní region splácet rostoucí dluh a pokrýt své výdaje. Konkrétní čísla dnes potvrdil mluvčí regionální vlády.

„Regionální vláda se rozhodla požádat o účasti v peněžních fondech, které Madrid schválil na pomoc regionům,“ prohlásil katalánský mluvčí Francesc Homs. Madrid už v červenci oznámil, že vytvoří mechanismus na pomoc zadluženým regionům. Financován má být ze státní loterie a z bankovních půjček, mechanismus je prý ale zatím nefunkční.

Přitom právě Katalánsko je jedním z nejbohatších španělských regionů. Celkově se na hrubém domácím produktu země se podílí pětinou. Současně je ale region nejzadluženějším v zemi. Ve druhé polovině letošního roku bude muset splatit dlužných 3,4 miliardy eur, včetně dluhopisů za 2,76 miliardy eur, jejichž splatnost končí v listopadu.

Euro
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Federico Gambarini

O tom, že využijí vládní plán na pomoc regionům, nejprve informovaly Valencie a Murcie. Další regiony (Španělsko má celkem 17 autonomních regionů) by podle analytiků mohly následovat. Finanční mechanismus vlády zavádí přísné podmínky týkající se rozpočtových schodků, které bude podle mnohých kvůli klesajícím mzdám a úsporným opatřením těžké splnit.

Video Katalánsko žádá o pomoc
video

Katalánsko žádá o pomoc