Řecká vláda se dohodla na škrtech

Atény - Řecký kabinet se dohodl na základní podobě rozpočtových škrtů v objemu téměř 12 miliard eur (zhruba 300 miliard korun), ke kterým má dojít v příštích dvou letech. Podle řeckého ministra financí Jannise Stournarase je ale ještě třeba dořešit technické záležitosti. 

„Tento balík bude příští týden zpečetěn a představen trojce (mezinárodních věřitelů),“ prohlásil šéf řeckých financí po setkání s premiérem Antonisem Samarasem a dalšími představiteli řecké vlády.

Právě úspory v rozpočtu jsou podmínkou pro uvolnění dalších peněz z dohodnuté úvěrové pomoci pro Řecko. Inspektoři takzvané „trojky“ věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), se počátkem září vrátí do Atén. Jejich cílem bude připravit zprávu, jak Řecko plní podmínky úvěrové pomoci.

Řecko versus EU
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Angelos Tzortzinis

V současnosti Řecko čerpá druhý záchranný program v objemu 130 miliard eur. V roce 2010 začalo čerpat první půjčku v objemu 110 miliard eur, během čerpání se ale ukázalo, že záchranný úvěr Řecku nebude stačit. Atény se proto dohodly na restrukturalizaci dluhu a nových podmínkách čerpání pomoci.