Michl: Resortům se nechce šetřit, a tak se zvyšují daně

Praha – Jednotlivá ministerstva a státní úřady neoplývají ochotou v nadcházejících letech šetřit. Vyplývá to z dat, která komentoval člen poradních orgánů Národní ekonomické rady vlády (NERV), analytik Raiffeisenbank Aleš Michl s tím, že ministerstva a státní úřady jsou podle jeho informací ochotny do roku 2014 včetně letoška celkově ušetřit zhruba 1,6 miliardy korun. Výdaje na provozní činnost státu jsou přitom 1,5 bilionu Kč ročně. Ministerstvo financí se zatím k informaci nevyjádřilo.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Krist

Podle Michla tento týden NERV obdržel tabulku, kde každé ministerstvo a velký úřad navázaný na státní rozpočet měly vyplnit, kolik hodlají ušetřit v letech 2012–2014.

Aleš MichlAleš Michl, člen poradních orgánů NERV

„V devadesáti procentech kolonek byly samé nuly. Máme celkem 492 organizací státní správy. Výdaje na provozní činnost tohoto státu tvoří u nás 1,5 bilionu ročně. Za tři roky jsou tak schopny naše úřady úspor necelých 0,044 procenta z výdajů, které za tři roky utratí. Prostě nějak se resortům nechce šetřit, a tak se zvyšují daně.“


Nejvíce hodlá ušetřit do roku 2013 podle tabulky ministerstvo práce a sociálních věcí, a to přes jednu miliardu korun. Následuje ministerstvo obrany s 390 miliony korun a ministerstvo zdravotnictví s více než 35 miliony korun. Úspory plánuje podle informací dodaných NERV ještě Český telekomunikační úřad (16,8 milionu Kč), ministerstvo zemědělství (20 milionů Kč), ministerstvo školství (29 milionů Kč) a ministerstvo průmyslu (dva miliony Kč). Ostatní úřady a ministerstva s úsporami prý nepočítají.   

Michl se domnívá, že ministerstva by mohla výrazné částky ušetřit na provozu. Provozní výdaje, mezi které patří například cena volání nebo elektřiny, by přitom měly být srovnávány s cenami u soukromých firem. „Pokud tam budou velké rozdíly, měli by to doplatit úředníci ze svého,“ navrhuje například Michl.