Španělsko ví, jak bude vypadat „špatná banka“

Madrid - Španělsko se dohodlo se zástupci Evropské komise na konkrétní podobě „špatné banky“. Právě do ní mají být převedena toxická aktiva, ochromující španělský bankovní sektor. Vznik konsolidační banky tohoto typu je pro Evropskou unii podmínkou pro to, aby španělským bankám poskytla slíbenou pomoc ve výši až 100 miliard eur (v přepočtu zhruba 2,5 bilionu korun).

Vláda pak schválí regulační rámec pro „špatnou banku“ v pátek spolu s dalšími opatřeními na podporu bankovního systému. „Žádné neshody s Bruselem se v této věci nevyskytly,“ prohlásil ministr hospodářství Luis de Guindos.

Podle Evropské unie musí Španělsko zřídit nástroj, který převezme od bank nesplácené úvěry a realitní aktiva, která po splasknutí realitní bubliny před čtyřmi lety ztratila většinu hodnoty. Eurozóna v červnu Madridu slíbila pomoc pro bankovní sektor a přesná částka má být stanovena na základě komplexního nezávislého auditu španělských bank, který má být hotov v září.

O Španělsku se mluví jako o jednom z adeptů na širší finanční pomoc, kterou dostalo od EU a Mezinárodního měnového fondu již Řecko, Irsko a Portugalsko. Španělské náklady na úvěry se totiž v poslední době pohybují na dlouhodobě neudržitelné úrovni. De Guindos zopakoval, že Španělsko se ještě nerozhodlo, zda o pomoc požádá. Premiér Mariano Rajoy dříve naznačil, že o případné žádosti o pomoc ze záchranného fondu eurozóny bude země uvažovat až poté, co Evropská centrální banka zveřejní své plány případných intervencí na dluhopisových trzích.