Pegas Nonwovens vydělal v prvním pololetí přes 200 milionů

Znojmo - Znojemská firma Pegas Nonwowens vydělala v prvním pololetí přes devět milionů eur (téměř 224 milionů korun). Zisk předního evropského výrobce netkaných textilií je o 15 procent menší než za stejné období roku 2011. Výnosy však byly o téměř 12 procent vyšší, a to 92 milionů eur (zhruba 2,3 miliardy korun).

Za nižším meziročním ziskem stojí primárně menší nerealizované kurzové zisky. Citelnější propad je ve srovnání druhého čtvrtletí letošního a loňského roku. Letos firma vydělala pouhých 449 tisíc eur (11,2 milionů korun), což je pokles o 90 procent. „Byl způsoben nerealizovanými kurzovými rozdíly v porovnávaných obdobích,“ uvádí firma. Hrubý zisk však v meziročním srovnání prvních pololetí firmě vzrostl díky nové výrobní lince o 15 procent na 17,6 milionu eur (438 milionů korun).

Současně firmě v prvním pololetí narostly výnosy na 92 milionů eur (2,3 miliardy korun), což je o 12 procent více než před rokem. Zvýšila se i produkce, společnost vyrobila v první jakosti 42 700 tun zboží, což je o 22,5 procenta více. Na konci pololetí zaměstnávala firma 448 lidí, což je o 25 více než loni.

Firma sází na egyptskou továrnu

V těchto dnech Pegas Nonwowens buduje závod v Egyptě, kde už za několik týdnů zahájí instalaci výrobní technologie. „Jsme si vědomi, že úspěšný rozjezd závodu hraje důležitou roli v dalším rozvoji společnosti. Tento projekt je v současnosti absolutní prioritou,“ prohlásil generální ředitel František Řezáč.

Pegas Nonwovens je co do kapacity výroby největším výrobcem netkaných textilií v Evropě. Firma dodává látky na bázi polypropylenu a polyethylenu k výrobě jednorázových hygienických prostředků, v menší míře jde produkce do stavebnictví, zemědělství a lékařských aplikací. V současné době provozuje devět výrobních linek ve dvou výrobních závodech v České republice. Celková roční výrobní kapacita je až 90 tisíc tun.

Hospodaření Pegasu Nonwovens
Zdroj: ČT24