Inspektoři si posvítili na problémové půjčky, rozdali 161 pokut

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) rozdala 161 pokut za nekalé praktiky nebankovním společnostem, které půjčují peníze. Od loňského ledna vybrala na sankcích celkem zhruba 1,8 milionu korun. Nejčastěji chyběly povinné informace v reklamách a v úvěrových smlouvách.

Podle inspekce není každý druhý spotřebitelský úvěr v pořádku. Škála neférových praktik je přitom široká. Nejvyšší pokuty dostal Cemstar Invest, celkem za 260 tisíc. Ve smlouvách vynechával důležité informace. „Spotřebitel nebyl správně informován o možnosti odstoupení od smlouvy,“ uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. 

Poskytovatelé půjček mají mnohdy třeba drahé infolinky

Firma s druhou nejvyšší pokutou je Stars Credit, která zaplatí 141 tisíc korun. Klienti kvůli půjčce musí volat na placenou telefonní linku, jenže cenu hovoru se dozví až na jeho konci. Jednoho z klientů stál telefonát necelé tři tisíce, samotnou půjčku ale dostat nemusí. Reakci obou společností se získat nedaří, uvedené kontakty totiž nefungují. 

Video Problémové půjčky
video

Problémové půjčky

Dvě pokuty za 70 tisíc pak dostala Česká úvěrová pokladna za špatně uvedené RPSN. „Po pokutě jsme sjednali nápravu,“ doplnila Petra Hrbáčová z České úvěrové pokladny. 

Podle kritiků je ale výše pokut, které dostávají firmy někdy i se stamilionovými výdělky, často bez efektu. Navíc lidí hledajících pomoc od špatných půjček je stále zhruba tisíc měsíčně. „Je to skutečně malý počet kontrol a malý počet zjištění,“ vysvětluje ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. Cílem kontrol je snížit počet lidí, kteří se dostali do dluhové pasti. Podle posledního průzkumu Poštovní spořitelny se v dluhové spirále točí třetina českých domácností.