Japonsko oseká státní výdaje, aby nepřišlo na buben

Tokio - Japonská vláda pozastaví některé státní výdaje, aby země měla peníze na svůj provoz. Třetí největší ekonomice světa totiž reálně hrozí, že jí už v říjnu dojdou peníze, protože opoziční strany blokují přijetí zákona o financování deficitu. Proto chce opozice donutit premiéra Jošihika Nodu k vyhlášení předčasných voleb.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: EVERETT KENNEDY BROWN

Džun Azumi, japonský ministr financí 

„Že bude japonská vláda bez peněz, není vymyšlený příběh. Je to skutečná hrozba… Pokud se nepodaří schválit zákon, budou mít trhy dojem, že finanční management v Japonsku spočívá na vratkých základech.“


V případě, že nebude zákon schválen při současném zasedání parlamentu do konce příštího týdne, začne vláda zastavovat nebo omezovat některé státní výdaje, aby co nejdéle vydržela s penězi. Ovšem případné škrty neovlivní odkup dluhopisů ani splátky úroků z dluhu, které budou financovány z rezerv vyčleněných speciálně pro tento účel.

Škrty se nedotknou nákladů na obranu státu nebo živelní katastrofy

Škrty postihnou všechny státní výdaje kromě těch, které vysoce ovlivňují veřejný život, jako výdaje na policii, národní bezpečnost a na pomoc při katastrofách. Sníženy o polovinu budou dotace samosprávám a státním univerzitám.

V úterý se vládě podařilo dostat dál zákon o financování deficitu v dolní komoře parlamentu. Opozice však hlasování bojkotovala, což naznačilo, že zákon má malou šanci na přijetí v horní komoře, kterou opozice kontroluje.