Nezaměstnanost je v eurozóně rekordní, hrůzu nahání hlavně u mladých

Brusel - Nezaměstnanost v eurozóně v červenci zůstala na rekordních 11,3 procenta, kde byla po revizi už v červnu. V celé Evropské unii to bylo stejně jako o měsíc dříve 10,4 procenta. Eurostat odhadl, že bez práce bylo v 27členné unii přes 25 milionů lidí. Z toho 18 milionů připadá na 17 států eurozóny. A Mezinárodní organizace práce (ILO) varuje, že by mohlo být ještě hůř. Během čtyř let by mohl počet lidí bez práce v eurozóně vystoupat na 22 milionů.

Přestože míra nezaměstnanosti stagnovala, v absolutních hodnotách nezaměstnaných přibývalo. V porovnání s červnem se v EU na úřadech práce nově zaregistrovalo 43 tisíc lidí, v eurozóně 88 tisíc lidí. V meziročním srovnání se armáda nezaměstnaných rozrostla v obou blocích zhruba o 2 miliony lidí.

O tom, že na trh práce citelně dopadají současné hospodářské potíže a vlivy dluhové krize, svědčí srovnání letošní a loňské červencové míry nezaměstnanosti. Loni v červenci míra nezaměstnanosti v eurozóně činila 10,1 procenta. V celé EU to před rokem bylo 9,6 procenta.

Nejnižší nezaměstnanost v červenci byla v Rakousku (4,5 procenta) a v Nizozemsku (5,3 procenta). Nejvyšší byla ve Španělsku, kde je již na 25,1 procenta. V Česku je podle evropské metodiky míra nezaměstnanosti šestá nejnižší z 27 států unie a činí 6,6 procenta.

Graf nezaměstnanosti v EU a v eurozóně
Graf nezaměstnanosti v EU a v eurozóně

Brusel se bojí vzniku „ztracené generace“

Lídry EU už delší dobu znepokojuje nezaměstnanost mladých lidí pod 25 let. V červenci bylo v EU 5,5 milionu mladých nezaměstnaných, z toho 3,4 milionu v eurozóně. Meziročně jich v EU přibylo 182 tisíc a v eurozóně 204 tisíc. V průměru v červenci míra nezaměstnanosti mezi touto věkovou skupinou v EU činila 22,5 procenta a v eurozóně 22,6 procenta. Avšak třeba ve Španělsku dosahovala 52,9 procenta a v Řecku už v květnu vystoupala na 53,8 procenta.

Podle eurokomisaře pro zaměstnanost Lászla Andora hrozí, že vysoké procento nezaměstnaných mezi mladými poškodí jejich sebeúctu a ekonomický potenciál. Evropské instituce, vlády, sociální partneři i podniky musí podle něj udělat vše, co mohou, aby zabránili vytvoření „ztracené generace“. „Ta by byla ekonomickou a sociální katastrofou,“ varoval.