Nastane soumrak zbytečných víceprací u veřejných zakázek?

Praha – Zbytečnému předražování staveb má zabránit nová vyhláška ministerstva pro místní rozvoj, která od září zpřísňuje pravidla pro vypisování veřejných zakázek. Úředníci budou muset u každé položky napsat, kolik by měla stát. Mělo by se tak zamezit umělému zvyšování konečné ceny.

Úředníci teď budou muset všechny zakázky v hodnotě více než 3 miliony korun mnohem pečlivěji popsat a u jednotlivých prací a použitého materiálu dokonce uvést i cenu. Ministerstvo pro místní rozvoj slibuje, že nová vyhláška už nedovolí například takové zvýšení konečné ceny, k jakému došlo v případě výstavby pražského tunelu Blanka. Původně měl stát 26 miliard, úředníci ale nepočítali s prodražením stavebních prací a nezapočítali ani inflaci. Následkem toho Praha zaplatí za stavbu o deset miliard víc.

„V okamžiku, kdy je ten projekt přesněji definován, by se množství víceprací mělo snížit,“ je přesvědčen ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM). S tím souhlasí i vedoucí právní poradny Transparency International Vladan Brož: „Nedomníváme se, že by to zcela vymýtilo korupci, nicméně přesnějším nastavením těchto pravidel se korupční praktiky výrazně omezí.“

Právník kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal Ondřej Chmela ale i tak vidí další prostor pro zprůhlednění veřejných zakázek. „Podle mého názoru je spíš cesta ve větší individuální odpovědnosti. Od těch nejvyšších manažerů až po konkrétní osoby, které průběh veřejné zakázky kontrolují,“ říká.

Jestli nová vyhláška opravdu zamezí zbytečnému prodražování staveb, bude možné hodnotit nejdříve za rok. Samotní úředníci z ní ale nejsou příliš nadšení už teď. Obávají se, že nepovede k průhlednějším výběrovým řízením, ale ke zvýšení administrativní zátěže – podle nových pravidel totiž budou muset také zveřejňovat důvody, proč vybrali právě tu či onu konkrétní firmu.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové a Jakuba Linky
video

Reportáž Kristiny Vrkočové a Jakuba Linky