Průměrná mzda vzrostla, koupíme si ale míň

Praha – Druhé čtvrtletí letos přineslo meziroční růst průměrné mzdy v Česku o 546 korun na
24 626 korun, což představuje nárůst o 2,3 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se ale snížila o 1,1 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Proti předchozímu čtvrtletí vzrostla průměrná mzda ve 2. čtvrtletí 2012 po očištění od sezonních vlivů o půl procenta. Minimální mzda se nezměnila od ledna 2007 a činí 8 000 korun.

Mzdy se tentokrát vyvíjely shodně. „V podnikatelské i nepodnikatelské sféře byl vývoj průměrné mzdy shodný jako v celém národním hospodářství, nominálně se mzda zvýšila o 2,3 procenta, reálně poklesla o 1,1 procenta. Údaje byly ovlivněny administrativním přesunem jednotek mezi oběma sférami,“ připomíná ČSÚ.   

Zatímco podnikatelská sféra zažívá pokles reálné průměrné mzdy až letos, v nepodnikatelské sféře je negativní trend nepřetržitý už od 3. čtvrtletí 2010. Podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky zaznamenaly relativně nejvyšší poklesy reálných mezd ve stavebnictví a také v různých činnostech navázaných na sektor realit. 

Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank

„To, že je většina obyvatel pod průměrnou mzdou, je přirozené z principu výpočtu průměru. Proto je dobré se na mzdy dívat pohledem jiných statistik jako například mediánová mzda. Když si seřadíme všechny zaměstnance podle výše výdělku a ukážeme si na toho uprostřed, tak ten nebude brát 24 626 korun, ale asi o čtyři tisíce méně.“ 


Za prvních šest měsíců roku vzrostla průměrná mzda v Česku o 657 korun na 24 341 Kč a byla tak meziročně vyšší o 2,8 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily za leden až červen o 3,5 procenta, reálně se tak průměrná mzda snížila o 0,7 procenta.   

Nepříznivý vývoj za celé pololetí dokresluje pokles počtu zaměstnanců o zhruba 26 400 lidí, tj. o 0,7 procenta. Výrazněji rostl jen počet lidí zaměstnaných v oblasti nemovitostí, o 3,6 procenta jim ale poklesla nominální mzda. 

Analytici: Za reálným poklesem mezd stojí nejistý vývoj ekonomiky

Podle analytiků za reálným poklesem mezd ve druhém čtvrtletí stála vedle více než tříprocentní meziroční inflace napjatá situace na trhu práce a nejistý vývoj ekonomiky, který nutí firmy k opatrnosti. Firmy jsou podle senior manažera v oddělení poradenství pro řízení lidských zdrojů PwC ČR Libora Stodoly ve své platové politice opravdu opatrné. Navíc ji obvykle stanovovaly začátkem roku a od té doby nepřišlo z ekonomiky příliš mnoho pozitivních zpráv, aby svůj pohled přehodnotily. Přidávání či povyšování je tak selektivnější než v minulosti a více odráží výkon a perspektivu konkrétního zaměstnance. Největší šanci na reálný růst mezd mají prý letos zaměstnanci finančních institucí a farmaceutických společností.

Praha v platech stále vede, ale…

Lidé pracující v Praze v tabulce platů stále vedou, když průměrná mzda dosahuje výše 31 716 korun. Podle Brožky je to v průměru o deset tisíc více než v ostatních krajích. „Zajímavé je ale do tohoto srovnání zahrnout i jiné faktory. Například Praha má poměrně vysoké náklady na bydlení, takže v některých ohledech může být život bohatší například na Plzeňsku,“ dodává Brožka.

Vyšších platů se ale letos zaměstnanci zřejmě nedočkají. „Zlepšení by mělo přijít v první polovině příštího roku, kdy by měla začít reálná mzda růst,“ míní analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk. Důvodem by měl být jednak příznivější stav ekonomiky, jednak nižší růst cen. 

Video Čechům rostou hrubé mzdy, reálně však klesají
video

Čechům rostou hrubé mzdy, reálně však klesají

Čechům rostou hrubé mzdy, reálně však klesají

0309 eko

Komentář analytika Raiffeisenbank Michala Brožky

Komentář ekonoma NF VŠE Martina Janíčka