ECM hrozí likvidace, podoba Pankráce se zatím měnit nebude

Praha - Developerovi ECM Real Estate Investments (ECM) hrozí úplný zánik. Společnost Astin Capital Management jako soudem pověřený zhotovitel reorganizačního plánu v něm navrhuje rozprodej majetku ECM a její likvidaci. Dluhy realitní firmy totiž dosahují několika miliard korun. Městský soud v Praze teď musí svolat schůzi věřitelů, která rozhodne o uskutečnění reorganizačního plánu.

ECM, známá projekty výškových budov v Praze na Pankráci, je od loňského roku kvůli dluhům v insolvenčním řízení. Nejlukrativnějším aktivem ECM je podíl v nákupním centru ECMall v Pekingu. Spoluvlastníkem je čínská společnost Nordevo. Astin Capital v reorganizačním plánu odhaduje, že prodej podílu ECM může vynést zhruba 900 milionů korun. Za kancelářské projekty City Deco a City Element na Pankráci by měli věřitelé získat nejméně 270 milionů korun, z prodeje projektů plánovaných výškových budov City Epoque ve stejné lokalitě má firma utržit přibližně 179 milionů korun. 

Jenže dluhy ECM jsou vyšší, než jaká je hodnota majetku firmy. Znalecký posudek letos na jaře vyčíslil hodnotu aktiv ECM na 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce Ivo Hala v minulosti uznal pohledávky věřitelů za 2,2 miliardy. Celkový objem přihlášených pohledávek v insolvenčním řízení ale činil 9,5 miliardy korun. Astin Capital zastupuje držitele eurových dluhopisů v hodnotě kolem tří miliard korun. V insolvenčním řízení s ECM to byla vůbec největší pohledávka.

Developerská společnost ECM
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Přitom akcionáři, tedy i hlavní majitel a zakladatel firmy Milan Janků, nedostanou z prodeje firmy ani korunu. Obchodování s cennými papíry ECM na pražské burze je sice od července 2011 pozastavené, akcie firmy na trhu ale stále jsou. Reorganizační plán připouští, že akcionáři můžou mít zájem zachovat veřejnou obchodovatelnost akcií i po prodeji majetku podniku. Za tímto účelem ale mají podílníci podle návrhu složit do devíti měsíců ode dne účinnosti plánu deset milionů korun, které mají pokrýt výdaje na zachování obchodovatelnosti akcií. Pokud se na to akcionáři nesloží, akcie ECM už nebudou obchodovatelné. 

Developer ECM vstoupil na burzu v Praze v roce 2006. Krátce poté se jeho akcie prodávaly za více než 2 000 korun. Ovšem loni před pozastavením obchodování se jejich hodnota pohybovala kolem 30 korun za kus. Společnost založil Milan Janků v roce 1991. Jedním z nejznámějších projektů ECM byla v Česku dostavba výškové budovy na Pankráci, která měla být původně novým sídlem Českého rozhlasu. Ten se jí ale v roce 2000 zbavil a ECM ze stavby udělala nejvyšší kancelářskou budovu v Česku s názvem City Tower. V roce 2009 ji stavitel prodal.