České hotely nebyly nikdy populárnější

Praha - V českých hotelech se během letošního roku ubytovalo nejvíc hostů v historii, jak zveřejnila analytická společnost Mag Consulting. Služby tuzemských hotelů využilo od ledna do června 4,7 milionu hostů, což podle Českého statistického úřadu představuje meziroční nárůst o 7,6 procenta. Velké hotelové řetězce hlásí vysokou obsazenost i v červenci a srpnu. Za pozitivním trendem stojí nízké ceny a rostoucí kongresová turistika.

Rostoucí letošní zájem potvrzuje i společnost CPI Hotels, která v Česku provozuje 17 hotelů. „Některé naše hotely vykazují v meziročním srovnání až 15procentní nárůst počtu hostů. A tento trend pokračuje i nadále,“ vysvětlil mluvčí společnosti Jan Burian.

Například hotely sítě Vienna International registrují za prvních sedm měsíců letošního roku nárůst počtu ubytovaných hostů o necelých 15 procent. „Letos ubytováváme nejvíc Němců, přijelo jich o pětinu víc. Největší meziroční nárůsty turistů registrujeme u návštěvníků z Číny, Francie, USA a Jižní Koreje,“ upřesnila marketingová manažerka firmy Kristina Maixnerová.

Hotely zlevnily, navíc kongresová turistika jen kvete

Důvodem vyššího zájmu hostů jsou nízké ceny za ubytování a rostoucí kongresová turistika. „S ohledem na stále se zvyšující poptávku po ubytovacích službách i konferenčních kapacitách lze předpokládat, že obsazenost hotelů pozvolna, zato stabilně i nadále poroste. Vedle klasických turistů se také firmy po několikaletém útlumu znovu nadechly k většímu utrácení. Kongresoví turisté letos táhnou cestovní ruch vzhůru,“ dodal Burian.

Grand Hotel Bohemia
Zdroj: Grand Hotel Bohemia

Ovšem rostoucí obsazenost hotelů ještě nutně neznamená vyšší tržby. Ceny za ubytování totiž stále zůstávají nízké. Podle průzkumu Asociace hotelů a restaurací 66 procent tuzemských hotelů nedosáhlo v období od ledna do července vyšší průměrné ceny než v předchozích letech. Třetina hotelů zaznamenala obsazenost vyšší než loni. Naopak 16 procent ubytovacích zařízení se potýká s poklesem obsazenosti.

Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací

„Silně se také zvyšují nároky on-line rezervačních portálů, u nás se platí provize mezi 20 a 25 procenty. Když k tomu přidáte navýšení DPH a růst místních poplatků v Praze, tak konečný zisk hotelů neroste, ale možná klesá.“


Přestože turistů přibývá, zisky hotelů zůstávají stejné nebo klesají. Podle odhadů analytické společnosti Mag Consulting se návštěvnost hotelů za celý letošní rok zvýší meziročně o pět až sedm procent. Trend růstu návštěvnosti se projevuje v posledních pěti letech hlavně ve vyšších hotelových třídách. Oproti roku 2008 vzrostl počet ubytování v pětihvězdičkových hotelech o 29 procent, u čtyřhvězdičkových dokonce o 40 procent. Naopak klesá obliba pensionů (-15 procent) a kempů (-25 procent).