Česko potřebuje techniky, stát možná podpoří firmy i školy

Praha - Ministr Martin Kuba se chystá pustit do ambiciózního plánu. Jeho hlavním smyslem je podpora technického vzdělání. Firmy by za podporu technického vzdělání na školách mohly mít daňové úlevy, na technické obory by mohla být převedena i část peněz z problémových programů EU. Zohledněna by měla být i zaměstnanost absolventů.

Včera bylo pozdě - varují shodně ministerstvo průmyslu a Svaz průmyslu a dopravy. Podle nich chybí v Česku lidé už v těch základních dělnických profesích, až po odborníky s vysokoškolskými tituly. Český statistický úřad jim dává za pravdu - podle jeho dat se za sedm let zvýšil počet vysokoškoláků o 110 tisíc, technicky vzdělaných ale jen o 10 tisíc.

Plán Kuba proto připravil spolu se zástupci Hospodářské komory, Svazem průmyslu a dopravy, Fórem průmyslu a vysokých škol a ministerstvem školství. „Firma platí přímou platbu škole a má za to vyšší daňovou úsporu,“ popsal Kuba zjednodušeně balík navrhovaných změn zákona o dani z příjmu. Ty by prý mohly podnikům ušetřit statisíce korun.

„Česká republika měla problém, že po revoluci bylo, a do dnešních dnů možná v některých rodinách je, montérky sprosté slovo,“ tvrdí Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.


Kuba se snaží o kvalitnější pomůcky na technických školách

Pokud firma koupí například moderní soustruh, na kterém budou moci polovinu času pracovat učni, bude si moci odečíst 110 procent hodnoty této investice. „Hlavním smyslem tohoto opatření je zvýšit kvalitu vybavení školských pracovišť a umožnit žákům pracovat na vybavení, které budou později využívat přímo ve firmách,“ popsal Kuba.

  • Aby podniky zaměstnávaly co nejvíc stážistů a učňů na praxi, mohly by si za každého studenta, který u firmy odpracoval nejméně 400 hodin za rok, odečíst ze základu daně 80 000 korun.
  • U technických oborů by se také měla zvýšit částka u daňově uznatelných výdajů na žákovská stipendia, a to ze současných 2 000 a 5 000 korun na 5 000 a 10 000 korun.
  • Ministerstvo navrhuje také převedení 800 milionů korun z problémového programu EU  Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který spadá pod ministerstvo školství, na program Podnikání a inovace spravovaný Kubovým úřadem. Za tyto peníze má vzniknout síť regionálních učňovských center.

„Ulevíme firmám, které investují do vzdělávání svých studentů,“ doplňuje Kuba.


Technický obor
Technický obor

Hanák varuje před budoucím kolapsem průmyslu

„Našemu průmyslu hrozí takřka kolaps, pokud během příštích pěti, deseti let nebude školský systém nastaven tak, aby se na trh práce dostávali akutně potřební technicky vzdělaní odborníci,“ varoval prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Hanák.


Video Kuba volá po podpoře technických oborů
video

Kuba volá po podpoře technických oborů