MPO zpětně prověří zakázky CzechInvestu za 100 milionů

Praha – Zakázky agentury CzechInvest za víc než 100 milionů korun projdou zpětnou kontrolou. Prověřit je má audit ministerstva průmyslu a obchodu. Děje se tak poté, co bývalý ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek skončil kvůli podezřelému tendru na vyvedení části služeb agentury do soukromé firmy. Podle zdrojů Lidových novin (LN) jsou na úřadě pochybné smlouvy na poradenství a IT systémy, řadu dokumentů prý navíc minulé vedení skartovalo.

V polovině srpna se pod Miroslavem Křížkem kvůli policejnímu vyšetřování otřásla židle. Je podezřelý, že mohl přihrát zajímavou zakázku svému známému z loni založené firmy Glafin. Ta nemá telefon ani zkušenosti z oboru, a přesto měla doporučovat investice za stamiliony. Tendr byl nakonec zrušen.

Ministerstvo průmyslu a obchodu si nyní chce posvítit i na ostatní zakázky zadávané CzechInvestem. „Posuzujeme některá vybraná výběrová řízení, zda skutečně proběhla v souladu se zákonem, zda byla potřebná,“ sdělil náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Frélich.

Miroslav Křížek
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Tomáš Krist

Ministerstvo zatím kontroluje vzorek z celkem 52 zakázek vypsaných agenturou v tomto roce. Připravuje se i na další tendry sahající až do roku 2010. Právě tehdy v září se stal Křížek šéfem agentury, která láká do Česka zahraniční investory. „Chceme do budoucna statut CzechInvestu nastavit tak, aby mělo MPO mnohem větší informovanost o tom, co se na CzechInvestu děje,“ dodal Frélich.

Změny na CzechInvestu mezitím pokračují. Ministerstvo tento týden odvolalo ředitelku legislativně právního odboru Michaelu Lukšovou. Změní se i fungování IT systému.

Výsledky auditu v řádu týdnů

První výsledky auditu v agentuře s rozpočtem 200 milionů korun by měly být známy během několika týdnů. Na jaké zakázky se chce ministerstvo soustředit, ale zatím komentovat nechce.

Podle informací České televize je mezi nimi například výběrové řízení na sérii školení pro malé a střední podnikatele za 40 milionů korun. Do užšího výběru se v něm dostala i Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze, kde Křížek učí. „Já si myslím, že ta zakázka byla naprosto transparentně vyhlášena. Nabídka měla víc než 1 500 stran, takže to nebyla jednoduchá záležitost,“ uvedl k tomu děkan fakulty Jaromír Veber.

Vedle blízkých vztahů bývalého šéfa agentury Křížka a fakulty může pochybnosti v tomto případě vzbuzovat i to, že jedním ze subdodavatelů není nikdo jiný než už zmíněná firma Glafin, která vedla ke Křížkově pádu.

Skartovačky jely naplno, uvádí zdroj LN

Lidové noviny ale upozorňují i na další dodávky – napsaly, že podle „dvou dobře informovaných zdrojů“ CzechInvest bez viditelného efektu platí statisíce korun různým poradenským firmám. Pochybnosti podle listu vzbuzují také neobvykle drahé smlouvy na dodávku IT služeb a systémů. „Pokud v návaznosti na prováděné audity budou zjištěna nějaká pochybení, vyvodím z toho patřičné důsledky,“ řekl LN pověřený ředitel agentury Petr Očko.

Deník nicméně napsal, že Křížkovi spolupracovníci využili „dvoutýdenního bezvládí“ k likvidaci důkazů. „Skartovací stroje jely naplno, uklízečky odnášely každý den pytle plné znehodnocených dokumentů,“ uvedl zdroj LN.

Video Reportáž Romana Gazdíka
video

Reportáž Romana Gazdíka