ČTÚ nemá dalšího člena rady, navržený totiž kritizoval vládu

Praha - Vláda se nakonec nedohodla na tom, aby jmenovala právníka Roberta Pelikána (32) pátým členem rady Českého telekomunikačního úřadu. Nakonec byl tento bod stažen z programu. Pelikán měl nahradit bývalého poslance Zdeňka Švrčka (ODS), kterému v červenci vypršel pětiletý mandát. Právníka do rady nominoval ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, ovšem média spekulují o tom, že Pelikán doplatil na své zveřejněné názory na vládu.

Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu 

„Stojím si za tím, že Robert Pelikán by byl kvalitním členem rady ČTÚ. Jsem ale součástí vlády jako většinového orgánu, a tak respektuji většinový názor.“


Podle informací z vládních kuloárů zřejmě Pelikán doplatil na to, že na svém internetovém blogu kritizoval politiku vlády, jejího premiéra Petra Nečase i ministra financí Miroslava Kalouska. „Kalousek při jednání vlády na blog upozornil s tím, že člověk kritizující vládu by neměl být jmenován,“ uvedl zdroj. Kuba zatím neuvedl, zda navrhne do rady ČTÚ jinou osobu.

Pelikán - specialista na soutěžní právo

Specializací Pelikána je soutěžní právo, přednáší na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Pracoval mimo jiné v mezinárodní advokátní kanceláři Linklaters a poté provozoval vlastní praxi ve firmě Vrána&Pelikán. V případě jmenování do rady měl své působení v kanceláři ukončit.

Český telekomunikační úřad
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

„Pelikán mohl pomoci z ČTÚ vybudovat moderní regulační úřad, který bude určovat podmínky na trhu mobilního volání tak, aby více vyhovovaly zákazníkům,“ uvedl Kuba. Ceny volání jsou podle něj v rámci Evropy stále moc vysoké.

Do čela rady Kuba už v březnu nominoval novináře Ondřeje Malého. Předsedou rady je do příštího roku bývalý poradce vedení Českého Telecomu Pavel Dvořák, dalšími členy jsou bývalá náměstkyně ministrů financí a spravedlnosti Jana Fürstová a exministr dopravy Milan Šimonovský. Radní dostávají mandát na pět let.