Španělsko s žádostí o pomoc nepospíchá

Madrid - Španělsko bude příští týden na setkání ministrů financí eurozóny jednat i o podmínkách spojených s novým programem nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou. Země zatím s žádostí o mezinárodní zahraniční pomoc nepospíchá a vše nejprve pečlivě zváží.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Pablo Blazquez Dominguez

Výnosy desetiletých španělských dluhopisů se poprvé od května propadly pod šest procent. V létě byly nad sedmi procenty, což je hranice, kterou investoři považují za dlouhodobě neudržitelnou a při této výši byly nuceny požádat o pomoc Řecko, Portugalsko a Irsko.

Žádost o pomoc zatím není jistá

Náměstkyně předsedy vlády a mluvčí vlády Soraya Sáenzová de Santamaríová na tiskové konferenci po jednání vlády uvedla, že nejbližší zasedání ministrů financí eurozóny a Evropské unie, které se koná 14. a 15. září na Kypru, se bude zabývat i otázkou možného nákupu španělského dluhu. Podání žádosti o pomoc však stále není jisté.

„Věřím, že věci, které jsou tak závažné z hlediska veřejného zájmu a budoucnosti obyvatel Španělska, by měly být analyzovány rozvážně a opatrně. Taková rozhodnutí nemohou být přijata přes noc,“ tvrdí mluvčí.


Zdroj ze španělské vlády agentuře Reuters ve čtvrtek řekl, že Madrid chce nejprve zhodnotit dopad plánu ECB na jeho úrokové sazby, než se rozhodne podat žádost o pomoc. Na konci října však Španělsko čeká také velký závazek, protože bude muset splatit dluh 27,5 miliardy eur (675,3 miliardy korun).

Prezident ECB Mario Draghi přestavil plán nákupu dluhopisů ve čtvrtek. Cílem plánu je snížit náklady na úvěry problémových zemí eurozóny. ECB má v plánu kupovat státní dluhopisy s kratší dobou splatnosti, podmínkou však je, že země nejprve požádá o pomoc ze záchranných fondů eurozóny a splní přísné podmínky.