Bývalý makléř UBS bude u soudu vysvětlovat miliardovou ztrátu

Londýn - Londýnský soud se dnes bude zabývat okolnostmi ztráty asi 2,3 miliardy dolarů (zhruba 45 miliard Kč), o které přišla největší švýcarská banka UBS. Její britská součást se bude snažit prokázat, že za ztrátu může bývalý makléř Kweku Adoboli. Pokud se potvrdí, že Adoboli prováděl finanční transakce v rozporu s interními pravidly, mohl by jít až na deset let do vězení.

Případ se dostal na světlo zhruba před rokem, kdy UBS šokovala finanční trhy sdělením, že u jednoho z makléřů odhalila neschválené transakce a falšování obchodních výkazů. Ztrátu tehdy vyčíslila na dvě miliardy dolarů, později ale její výši zpřesnila. Porušovat interní pravidla měl obviněný makléř podle obžaloby od října 2008 až do září 2011.

„Tento makléř údajně otevíral zakázané pozice nad své limity. Navíc se údajně snažil některé údaje ze svého obchodování falšovat. To znamená, on většinou spekuloval na vývoj některých evropských akciových indexů, ale tím, že se dostal do ztráty, tak se rychle snažil otevřít nějakou protipozici. Jenže tu protipozici otevřel jen tak na oko v rámci bankovního účetnictví,“ popsal analytik Next Finance Martin Prokop. Díky falšování údajů se makléřovi podle něj dařilo před vedením banky skrývat ztráty několik let. Celková suma, kterou makléř prodělal, přitom narůstala.

Případ má bolestivé dopady na pověst banky UBS. „Vzhledem k tomu, jak vážné jsou důsledky toho incidentu, musíme zdůraznit, že firemní kultura a praktiky banky UBS budou během soudního procesu pečlivě prověřeny,“ prohlásil výkonný ředitel banky Sergio Ermotti. Celý případ je podle něj pro banku velmi nepříjemný, soud nicméně může pomoci odhalit profesní pochybení dalších zaměstnanců banky.

Případ je pozorně sledovaný nejen v londýnské City, ale i jinde. Je totiž jedním z největších případů svého druhu, které se dostaly před britské soudy. Adoboli, který byl na jaře propuštěn na kauci, od samého začátku vinu odmítá. Makléř během procesu několikrát změnil právníky a vyžádal si u soudu více času na přípravu. Předpokládá se, že soudní přelíčení bude u trestního soudu trvat zhruba osm týdnů. Pak by měl soud vynést verdikt, zda je Adoboli vinen, či nikoliv.

Případ Adoboli není výjimečný, i když případy takového rozsahu se neobjevují často. V posledních letech se s podobným problémem setkala francouzská banka Société Générale, což je vlastník české Komerční banky. Francouzské bance způsobil její bývalý makléř Jérôme Kerviel neschválenými transakcemi ztrátu až 6,8 miliardy dolarů (asi 133 miliard Kč). Kerviel byl před dvěma lety odsouzen k pěti letům vězení.


Video Rozhovor s Martinem Prokopem
video

Rozhovor s Martinem Prokopem