Evropská unie se pomalu odvrací od biopaliv

Brusel - Evropská unie nejpíše omezí používání biopaliv založených na zemědělských plodinách, vyplývá podle agentury Reuters z návrhu legislativy EU. Brusel se obává, že tato paliva jsou méně šetrná k životnímu prostředí, než se předpokládalo, a že jejich podpora má negativní dopad na produkci potravin. 

Podle plánu by měly být odstraněny veškeré státní dotace na biopaliva, vyráběná z produktů zemědělství jako pšenice či cukr, poté, co v roce 2020 vyprší současná legislativa. Ještě jej ale musejí schválit vlády členských zemí EU a unijní zákonodárci. Komise chce naopak zvýšit podíl biopaliv nevyužívajících zemědělské produkty, která se vyrábí například z odpadu domácností.

návrh Evropské unie

„Evropská komise je toho názoru, že v období po roce 2020 by měla být biopaliva dotována pouze v případě, že povedou k výrazné úspoře skleníkových plynů a nebudou vyráběna z plodin používaných k produkci potravin a krmiv.“


Producenti biopaliv se bouří

Návrh přináší velkou změnu v evropské politice podpory biopaliv, která již delší dobu čelí značné kritice. Nové plány, které mají být oficiálně představeny v příštích týdnech, se však nelíbí producentům biopaliv.

Biobenzin
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Robert Schlesinger

„Tři roky poté, co EU učinila z biopaliv centrální bod své politiky na podporu obnovitelných zdrojů energie v dopravě, ohrožuje komise současným návrhem odvětví, které vzniklo v reakci na tuto politiku, zajišťuje 50 000 pracovních míst a přineslo by novou generaci technologií v oblasti biopaliv,“ prohlásil Jean-Philippe Puig, šéf francouzské společnosti Sofiproteol, která vlastní největšího evropského výrobce bionafty Diester Industrie.

Podle vyjádření předsedy správní rady největší světové potravinářské společnosti Nestlé Petera Brabecka z minulého týdne teď svět stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008.