PPF: Pokud uspějeme v aukci kmitočtů, volání bude levnější

Praha – Český telekomunikační úřad (ČTÚ) oficiálně oznámil účastníky aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě. Kromě stávajících operátorů má ambici stát se dalším českým mobilním operátorem jenom společnost Petra Kellnera PPF. Plánuje investici ve stovkách milionů eur a už teď slibuje, že pokud v aukci uspěje, nabídne zákazníkům o desítky procent nižší cenu.

Do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě nové generace pod označením LTE se přihlásili celkem čtyři zájemci. ČTÚ dostal přihlášky od Telefóniky, T-Mobilu, Vodafonu a finanční skupiny PPF. 

PPF Mobile Services chce vstoupit na tuzemský mobilní trh jako čtvrtý mobilní operátor. Pokud v aukci uspěje, služby by chtěl nabízet do roka od získání licence. Počítá s vybudováním vlastní infrastruktury zejména v pásmech 800 a 1 800 MHz. Vedle LTE chce koncovým zákazníkům nabídnout i klasické GSM. Operátora chce vybudovat bez účasti partnera, počítá přitom s investicí v řádu stovek milionů eur a se zhruba 550 zaměstnanci. Slibuje ceny nižší o desítky procent a kvalitnější služby.

Levné volání i SMS je totiž přesně to, co očekávají Češi od nového operátora na trhu. Zhruba sedmdesát procent majitelů mobilních telefonů přiznává, že i když jsou se svým operátorem spokojeni, kvůli zajímavé nabídce by klidně přešli k nováčkovi na trhu. Jestli ale půjdou ceny volání dolů podobně jako třeba ve Francii, kde nový operátor Free nabídl neomezené volání a surfování v přepočtu za pětistovku, ale jisté není. 

Podle předsedy poslaneckého Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl Jana Husáka ČTÚ promarnil šanci přilákat více investorů pro vybudování mobilní sítě 4. generace. „To, že se přihlásil pouze jediný nový zájemce, je důkazem, že ČTÚ neudělal maximum,“ uvedl. ČTÚ před zahájením aukce oslovil přes 50 tuzemských i zahraničních subjektů, aby se aukce zúčastnily, podle Husáka ale nastavené podmínky vyhovují spíše stávajícím operátorům.

Národní roaming je cesta ke čtvrtému operátorovi 

Účastníci aukce budou usilovat o kmitočty pro výstavbu mobilních sítí nové generace pod označením LTE (Long Term Evolution), které nabídnou několikanásobně vyšší rychlost proti technologii 3G. Sítě LTE umožňují připojení k internetu o rychlosti kolem 150 Mbit/s, což je zhruba pětkrát více než nynější technologie 3G. 

V podmínkách aukce ČTÚ vyčlenil pro nového operátora část kmitočtů v pásmu 1 800 MHz. Úřad zároveň stanovil maximální limit pro vlastnictví kmitočtů dohromady v lukrativním pásmu 800 MHz spolu s pásmem 900 MHz, které již nynější operátoři využívají pro sítě GSM. Ti tak nebudou moci frekvence účelově hromadit. Majitelé frekvencí budou také muset umožnit novému hráči vstup do svých sítí LTE, ale i nynějších sítí GSM a 3G, tedy tzv. národní roaming. Sítě mají spustit do dvou let. Všichni majitelé kmitočtů mají rovněž umožnit vstup tzv. virtuálních operátorů. 

ČTÚ nyní posoudí splnění všech stanovených podmínek účasti k aukci. O výsledku budou všichni žadatelé informováni do 10. října.

Následně ČTÚ zorganizuje školení a dvě zkušební aukce s účastníky počátkem listopadu. Vlastní aukce kmitočtových úseků a přiřazení konkrétních kmitočtových bloků úspěšným účastníkům aukce proběhne ještě do konce tohoto roku. K vydání rozhodnutí o udělení přídělů získaných rádiových kmitočtů ČTÚ by pak mělo dojít na počátku roku 2013 poté, co úspěšní uchazeči uhradí cenu za vydražené spektrum.


Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové