Penta koupila Waltrovku, promění ji na kanceláře a byty

Praha - Bývalá továrna Waltrovka a přilehlé pozemky v pražských Jinonicích připadnou česko-slovenské finanční skupině Penta Investments, která areál koupila od česko-irské firmy Red Group. Penta zde podle Hospodářských novin (HN) plánuje vybudovat čtvrť s byty, obchody a kancelářemi za přibližně 200 milionů eur (4,9 miliardy korun). 

Rozloha pozemků dosahuje téměř 17 hektarů. „Zástavba začne kancelářskými budovami, zhruba za dva roky bychom mohli zahájit výstavbu 350 bytů různých cenových kategorií. Na zhruba 1,5 hektaru bude park,“ přiblížil projektový ředitel Penty Petr Palička. 

Původním plánem Red Group bylo v areálu postavit kancelářskou budovu za dvě miliardy korun, mrakodrap s byty a přestavit původní tovární budovy na loftové byty. Firma však projekt finančně nezvládla. „Projekt byl pro nás příliš velký, proto jsme prodali Pentě,“ vysvětlil ředitel Red Group Richard Ness. O detailech transakce nechtěla ani jedna ze stran mluvit. Na první kancelářské prostory o rozloze 45 000 metrů čtverečních už je vydáno stavební povolení.

Waltrovka má dobré napojení na cetrum metropole, leží u metra

Podle Paličky se Penta nemusí bát nezájmu o plánované byty i kanceláře. A to přestože se v Praze nachází tisíce prázdných bytů bez potenciálních kupců. „Řada z těchto neprodejných bytů je prostě nekvalitních nebo v neatraktivních lokalitách. Výhodou Waltrovky je, že jde o pozemky u metra,“ dodává.

Středoevropská investiční skupina Penta Investments více investuje do realit na Slovensku. V České republice stojí za administrativním centrem Florentinum na pražské Florenci a vlastní 80procentní podíl ve společnosti Masaryk Station Investment. Současně se ale zaměřuje i na maloobchod, zdravotnictví, leteckou výrobu, strojírenství, energetiku, zábavní průmysl nebo bankovnictví. Penta byla založena v roce 1994 a jen loni stoupl její čistý zisk na 126,7 milionu eur z předloňských 49,7 milionu eur.