Dluhopisy Itálie a Irska těží z rozhodnutí ECB i německého ústavního soudu

Milán/Dublin – Rozhodnutí Evropské centrální banky o neomezeném nákupu dluhopisů a rozhodnutí německého ústavního soudu neblokovat ratifikaci záchranného fondu eurozóny přináší první ovoce. Náklady italské vlády na tříletý úvěr klesly v dnešní aukci nových dluhopisů nejníže za téměř dva roky a irská vláda prodala pokladniční poukázky za 500 milionů eur (12,3 miliardy Kč) za nečekaně nízkou cenu, s výnosem pod jedním procentem.

Itálie kromě tříleté emise, kde výnos sestoupil na 2,75 procenta, téměř dva procentní body pod výnos 4,65 procenta z poslední takové aukce z poloviny července, prodala dluhopisy se splatností za 15 let a emisi splatnou v roce 2017, kde byly výnosy rovněž zřetelně nižší. Celkem tak z dnešní aukce státní pokladna získala maximální plánovaný objem 6,5 miliardy eur (159 miliard Kč).   

Itálie a Španělsko jsou zeměmi, které jsou nejvíce ohroženy dluhovou krizí eurozóny, nyní ale těží z výrazně zlepšené nálady na trzích. Ta se objevila poté, co Evropská centrální banka minulý týden oznámila plán potenciálně neomezených nákupů státních dluhopisů na trhu. Ve středu trhy dluhopisů dál podpořilo rozhodnutí německého ústavního soudu neblokovat ratifikaci záchranného fondu eurozóny.

Mario Monti
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pier Paolo Cito

Zatímco v minulých měsících se výnosy dlouhodobých italských dluhopisů pohybovaly kolem šesti procent a u španělských se blížily kritické sedmiprocentní hranici, nyní jsou výrazně nižší. Výnos desetileté italské obligace byl dnes dopoledne na sekundárním trhu nepatrně nad pěti procenty a výnos španělských bondů se pohyboval kolem 5,75 procenta. 

Irsko prodalo krátkodobé dluhopisy s nečekaně nízkým výnosem

Irská vláda dnes prodala pokladniční poukázky za 500 milionů eur (12,3 miliardy Kč) za nečekaně nízkou cenu, s výnosem pod jedním procentem. Výnos tříměsíčních poukázek klesl na 0,7 procenta ve srovnání s úrovní 1,7 procenta na aukci stejných cenných papírů před dvěma měsíci. Irsko tehdy prodalo nové dluhopisy poprvé od dohody o mezinárodní finanční pomoci z podzimu 2010 a poté se mu podařilo s přijatelnými výnosy prodat dluhopisy s pětiletou a osmiletou lhůtou splatnosti.   

Irsko se chce plně vrátit na trhy dluhopisů v příštích měsících, tedy dlouho předtím, než ke konci příštího roku vyprší program finanční pomoci. Země v listopadu 2010 sjednala s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) dohodu o záchranném úvěru v celkové sumě 85 miliard eur. MMF ve zprávě z minulého týdne konstatoval, že Irsko zatím navzdory ekonomickým problémům podmínky programu náležitě plní. 

Bank of Ireland
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: ANDY RAIN