Juncker: Kypr má na kahánku, musí jednat rychle

Nikósie – Předseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker varoval, že problémy Kypru jsou vážné a vláda v Nikósii musí urychlit jednání o čerpání pomoci se zástupci takzvané trojky mezinárodních věřitelů – Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Kypr doplácí zejména na provázanost své ekonomiky s Řeckem.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Ros Drinkwater

„Myslím, že Kypr a 'trojka' musejí ten proces urychlit, není času nazbyt a já jsem pevně přesvědčen, že odpověď na problémy této země, a jsou to problémy velmi vážné, se najde v nadcházejících týdnech,“ prohlásil Juncker přímo v hlavním městě ostrovního státu Nikósii.

Kypr už v červnu požádal EU a MMF, aby mu pomohly zachránit bankovní sektor. Velké kyperské banky se totiž výrazně angažují v Řecku, a dostaly tak přímý zásah. Jednání Kypru se zástupci „trojky“ ale zatím k ničemu nevedla.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: BRUNO FAH

Zatím není jasné, o kolik peněz bude Kypr žádat. Pokud by se vzal v úvahu požadavek na kapitálovou přiměřenost podle mezinárodních pravidel, pak se kyperským bankám kvůli odpisům řeckého dluhu nedostává více než 2,4 miliardy eur (asi 58,6 miliardy korun). To je více než deset procent hrubého domácího produktu Kypru, který se pohybuje kolem 17 miliard eur (asi 415,4 miliardy korun).

Podle agentury Reuters se ale objevují i informace, že by Kypr mohl žádat až o deset miliard eur (asi 244 miliard korun).

Jednání o pomoci mohou zkomplikovat volby

Juncker, který v Nikósii jednal mimo jiné s prezidentem ECB Mariem Draghim nebo s ředitelkou MMF Christine Lagardeovou, se sešel také s kyperským prezidentem Demetrisem Christofiasem. Schůzka podle něj vyjasnila záměry, které teď Kypr má.

Podle dokumentů, které unikly do médií, „trojka“ požaduje snížení platů v přebujelém veřejném sektoru, prosazení penzijní reformy a privatizaci. To se ale veřejnosti nebude snadno vysvětlovat, protože za pět měsíců jsou na Kypru volby. Kyperští činitelé uvedli, že načasování nové návštěvy zahraničních věřitelů by mohlo být jasné příští týden.